Ražotāji: Lai samazinātu nelegālā alkohola tirgu, nav pieļaujama legālās uzņēmējdarbības ierobežošana

Lai ierobežotu nelegālā alkohola tirgu, nav pieļaujama legālās uzņēmējdarbības ierobežošana, norādīja Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības (ARTA) pārstāvji, komentējot Veselības ministrijas iniciatīvas nelegālā alkohola tirgus mazināšanai.
Kā ziņots, 9.februārī valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plāns 2012.-2014.gadam. Tas paredz virkni pasākumu, tostarp alkoholisko dzērienu reklāmas aizliegumu drukātajos plašsaziņas līdzekļos un vides reklāmās, alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecības aizliegšanu degvielas uzpildes stacijās, nosakot, ka alkoholiskos dzērienus atļauts pārdot tikai specializētos veikalos, specializētās tirdzniecības vietās vai izvietot nošķirti no citiem produktiem, veidojot atsevišķas nodaļas ar atsevišķām kasēm.
“Nepieciešams pilnvērtīgi izmantot jau esošās iespējas alkohola nozares aprites regulēšanai, nevis ierobežot legālo uzņēmējdarbību. Ir apsveicama vēlme rūpēties par sabiedrības veselību valstiskā līmenī, tomēr jāatceras par nelegālā alkohola tirgu, kas aizņem aptuveni 40%. Citādi iznāk, ka darbības notiek tur, kur vieglāk, nevis tur, kur nepieciešams,” sacīja ARTA valdes priekšsēdētājs Genādijs Kļepikovs.
Savukārt ARTA valdes loceklis un SIA “Mobil plus” tirdzniecības direktors Vitolds Bremmers norādīja, ka, liekot nodalīt alkohola tirdzniecību nelielos veikalos, izmaiņu ieviešanai nav līdzekļu un līdz ar to konkrētajā vietā legāls alkohols vispār nebūs pieejams.
“Šo vietu strauji ieņems nelegālie tirgotāji. Jau akcīzes nodokļa celšana pāris gados par vairāk nekā 45% radījusi akcīzes ieņēmumu kritumu no 525 miljoniem latu 2008.gadā līdz 435 miljoniem 2010.gadā. Valsts nodokļos saņem mazāk, bet resursus nelegālā alkohola ierobežošanai vajag aizvien lielākus. Tāpēc tuvākā laika prioritātei vajadzētu būt sabiedrības izglītošanai un audzināšanai, īpašu uzmanību veltot ģimenes lomai bērnu audzināšanā atturības garā,” sacīja Bremmers.
Viņš arī akcentēja, ka iekšlietu struktūrām jāmobilizējas nelegālā tirgus ierobežošanai un tirdzniecības vietu kontrolei, pilnvērtīgi izmantojot jau esošos likumdošanas instrumentus, lai novērstu jauniešu iespējas iegādāties alkoholu, kas patlaban netiek pilnvērtīgi darīts.
“Tikai ierobežojot nelegālā alkohola tirgu līdz fona līmenim – 5%, var sākt legālā alkohola tirgus ierobežojošus pasākumus,” rezumēja ARTA pārstāvji.
ARTA izveidota 2009.gada februārī. Tā apvieno lielākos Latvijas alkohola nozares ražotājus un izplatītājus. Apvienība darbojas kā alkoholisko dzērienu industrijas eksperte, pārstāvot nozares kompāniju interešu atbalstu, un iestājas par atbildīgu un saprātīgu alkohola lietošanas vidi Latvijā.

Ingrīda Mičāne  Nozare.lv