25 000 Latvijas 8.-10.klašu skolēnu alkoholu lieto vismaz vienu reizi nedēļā | Bar.lv

25 000 Latvijas 8.-10.klašu skolēnu alkoholu lieto vismaz vienu reizi nedēļā

Alkoholu Latvijā vismaz vienu reizi lietojuši praktiski visi jeb 95% 8. līdz 10.klašu skolēnu, turklāt 25 000 šo skolēnu alkoholu lieto vismaz vienu reizi nedēļā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētījuma “Atkarību izraisošo vielu paradumi un tendences skolēnu vidū”.

Kā aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Laura Ševčenko, aptaujātie 15 līdz 16 gadus vecie skolēni atzinuši, ka 77% gadījumu alkoholu iegādāties ir viegli vai ļoti viegli. Tāpat secināts, ka 62% skolēnu pirmo reizi piedzērušies līdz 13 gadu vecumam.

Alkohols Latvijā ir lēts – pamatīgu alkohola reibumu var iegūt par nepilnu latu, atzīst SPKC atkarību slimību pētnieks Mārcis Trapencieris. Jauniešiem agrāk pamēģinot alkoholu vai lietojot to lielos apjomos, galvas smadzeņu attīstība tiek traucēta. Lai arī lielākoties šīs sekas nav jūtamas uzreiz, taču smadzeņu daļās, kas atbild par atmiņu un domāšanu, ietekme ir neatgriezeniska.

Vairāk nekā trešā daļa – 35% cilvēku, kuri skolēna vecumā uzsākuši alkohola lietošanu, dzīves laikā izveidosies alkohola atkarība, savukārt cilvēkiem, kuri alkoholu uzsāk lietot tikai 21 gada vecumā, alkohola atkarības risks ir ievērojami mazāks – 7%, stāsta Trapencieris.

Lai padziļināti pētītu skolēnu viedokli par alkohola un citu atkarību jautājumiem, rīt, 14.septembrī, SPKC atkarību slimību speciālisti un “Papardes zieds” jaunieši ar Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas vecāko klašu skolēniem diskutēs par alkohola, tabakas un narkotisko vielu izplatību jauniešu vidū.

Ar skolēniem plānots pārrunāt tādus jautājumus: kāds ir skolēnu viedoklis par alkohola lietošanas izplatību un iemesliem, kādi ir skolēnu ieteikumi alkoholisma problēmas mazināšanai, ja tiktu celtas alkoholisko dzērienu un tabakas cenas, vai skolēni pirktu mazāk, kādus pasākumus skolēni ieteiktu realizēt, lai mazinātu atkarības vielu lietošanu.

Pirms diskusijas ar skolēniem SPKC pētnieks Mārcis Trapencieris sniegs ieskatu pētījuma “Atkarību izraisošo vielu paradumi un tendences skolēnu vidū” galvenajos secinājumos. Pētījuma prezentācija notiks piektdien, 14.septembrī, Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā, plkst.13.

Alina Lastovska
LETA

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *