65% Latvijas iedzīvotāju atbalsta ieceri atļaut alkohola iegādi tikai no 21 gada – Bar.lv

65% Latvijas iedzīvotāju atbalsta ieceri atļaut alkohola iegādi tikai no 21 gada

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 65% – atbalsta ieceri atļaut alkohola iegādi tikai no 21 gada pašreizējo 18 gadu vietā, liecina Nacionālā veselības dienesta publicētais pētījums par atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatību Latvijas iedzīvotāju vidū 2011.gadā.

Neskatoties uz mēreni augstiem alkohola lietošanas rādītājiem valstī, iedzīvotāji atbalsta striktas un noteiktas alkohola politikas realizāciju, teikts pētījumā. 71% respondentu piekrīt, ka pieļaujamo alkohola saturu autovadītāju asinīs jānosaka nulles promiļu līmenī, vienlaikus 66% iedzīvotāju atbalstītu alkohola reklāmas ierobežojumus.

Savukārt salīdzinoši vismazākais atbalsts ir priekšlikumam paaugstināt alkohola akcīzes nodokli, kā arī apgalvojumam par to, ka alkohols ir tāda pati prece kā visas pārējās, tādēļ tam nav nepieciešama īpaša pieeja.

Pētījumā noskaidrots, ka iepriekšējā gada laikā jebkādus alkoholiskos dzērienus vismaz vienu reizi lietojuši 85% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem.

Tāpat aprēķināts, ka viens 15 līdz 64 gadus vecs iedzīvotājs gadā izdzer vidēji 4,63 litrus absolūtā alkohola. Ņemot vērā, ka iedzīvotāji mēdz lietot alkoholu arī riskantā veidā, secināms, ka viens iedzīvotājs gada laikā patērē 5,83 litrus absolūtā alkohola. Pārmērīgi jeb vismaz vienu reizi 60 un vairāk gramus absolūtā alkohola vienā iedzeršanas reizē pēdējā gada laikā dzēruši 43,7% Latvijas iedzīvotāju.

Pētījumā “Atkarību izraisošo vielu lietošana iedzīvotāju vidū 2011” kopumā tika aptaujāti 4500 iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 64 gadiem visā Latvijas teritorijā, veidojot reprezentatīvu Latvijas iedzīvotāju izlasi.

Alkohola lietošana pasaulē ir viens no galvenajiem riska faktoriem, kas negatīvi ietekmē iedzīvotāju veselību. Aprēķināts, ka aptuveni 53 miljoni eiropiešu nelieto alkoholu, taču 58 miljoni ir tādu, kas alkoholu lieto pārmērīgi, no kuriem aptuveni 23 miljoni slimo ar alkohola atkarību. Alkohols kā toksīns kaitē organismam kopumā, norādīts Veselības ministrijas (VM) mājaslapā.

Alina Lastovska
LETA

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *