Īru viskijs
Runā, ka katrā īru viskija malkā ir noslēpta daļiņa no pašas Īrijas…
Īru viskija vēsture
Svētā Patrika dzēriens. Pasaules viskiju vidū īru viskijs bez šaubām ir īpašas uzmanības cienīgs. Paši īri uzskata, ka visu pasaules „visīšu” dzimtene ir tieši Īrija, bet varenā dzērienā autors ir Romas leģiona misionārs, svētais Patriks.
1608. gada aprīlī tika izsniegta pirmā licence, kura atļāva masveida viskija ražošanu kompānijai „Bushmills”.
Katru gadu 17. martā tiek svinēti īru nacionālie svētki, svētā Patrika diena, kura, protams, nav iedomājama bez īru viskija, nacionālās dzīvās mūzikas un step dejas (riverdance).
Līdz XX gadsimta sākumam īru viskijs viennozīmīgi bija uzskatāms par pasaules populārāko viskiju, taču pagājušā gadsimta pirmajā pusē tas gandrīz pazuda vispār. Kā kraha cēloņi tiek minēti karš par neatkarību (pilnīga eksportpreču blokāde), bads, kura ietekmē daudzi bija spiesti pamest savas mājas, vispārēja valsts ekonomiskā krīze un Amerikā (tā laika nozīmīgākā īru viskija importētājvalsts) ieviestais sausais likums un visbeidzot otrais pasaules karš. Tikai piecas īru viskija ražotnes bija spējīgas pārciest šo krīzi un tupināt nest īsta īru viskija slavu. Lūk, šie varoņi! Jameson, Bushmills, Power, Paddy un Tullamore Dew. Īri lepojas ar savu dzērienu un neizlaiž nevienu iespēju pazoboties par skotu viskijiem un pašiem skotiem. Atrodies īstā īru krogā izvēlies vietējo produkciju, neiedomājies pasūtīt skoču, tas var aizskart īru pašcieņu!
Kas tad īsti ir „Irish whiskey”
Lai dzērienu varētu nosaukt par „Irish Whiskey” tam jābūt destilētam Īrijā un izturētam nemazāk kā trīs gadus ozolkoka mucās, kurās iepriekš tika izturēti stiprināti vīni vai burbons.
Kaut arī Īriju no Skotijas atdala tikai nelielies līcis un abas tautas runā vienā valodā, tomēr katras valsts viskija produkcija ļoti būtiski atšķiras. Pat nosaukumi ir atšķirīgi. Īri raksta „whiskey”, bet skoti „whisky”. Protams, šim vienam burtiņam „e” nekādas nozīmes nav. Lielākā atšķirība starp skotu un īru viskiju ir tieši garšas niansēs. Salīdzinājumā ar aso skoču, īru viskiju uzskata par maigu, izsmalcinātu dzērienu. Tam piemīt dzidra, pat mazliet salda garša. Un visbeidzot galvenā atšķirība starp skotu un īru viskiju ir tā, ka īru viskijā jūs nekad nesajutīsiet kūdras dūmu garšu un aromātu. Liela nozīme ir arī kristāldzidram ūdenim. Katram avotam piemīt savs unikāls minerālvielu sastāvs. Kaut arī skotu un īru viskija ražošanas pamat principi ir daļēji līdzīgi, tomēr pastāv dažas būtiskas atšķirības. Pirmkārt, galvenā izejviela miežgraudi, īru viskija ražošanā, var tikt izmantoti nediedzēti (sk. iesala gatavošanu). Ja tomēr graudu diedzēšana notiek, tad tos nekad nežāvē kūdras dūmos, kā to dara skoti. Papildus tiek izmantoti arī citi graudi. Rudzi, kukurūza, kvieši un auzas. Destilēšanas iekārtas iesala viskija ražošanai ir tādas pašas kā skotiem „pot still”, taču tās ir salīdzinoši lielākas un pati destilēšana notiek trīs reizes (izņēmums ir Cooley dedzinātava, kurā viskiju destilē tikai divas reizes), rezultātā viskijiem piemīt maigs, izsmalcināts augļu aromāts. Savukārt grain viskija radīšanai galvenokārt tiek izmantotas „patent still” destilācijas iekārtas.
Īru viskijs tiek izturēts minimums trīs (parasti 5-7) gadus koka mucās, kurās iepriekš tika izturēts burbons, heress vai cits stiprināts vīns. Var piebilst arī to, ka īri heresa un porto mucas izmanto daudz biežāk nekā skoti. Dažkārt, atjautīgie īri, lai piešķirtu viskijam īpašu raksturu, mēdz izturēt to trīs dažādās mucās. Sākotnēji heresa pēc tam burbona un visbeidzot portvīna mucās.
Viskiju apvienošanas process (kupāža) ir tāds pats kā skotiem, tikai īri, pirms pildīt viskiju pudelēs, iztur to mucās pavisam neilgu laiku. Pāris dienas vai nedēļas.
Ja turpina salīdzinājumus, tad īru single malt viskiji drīzāk līdzinās skotu blendiem.
Īru viskiji veidi
Pure Pot Still Whiskey
Tradicionāls īru viskijs tiek radīts izmantojot miežus, miežu iesalu un pavisam nelielā daudzumā var tikt izmantoti rudzi un auzas. Šī oriģinālā ražošanas metode tika ieviesta XX gadsimta sākumā. Papildinot iesalu ar citiem graudaugiem, ražotāji būtiski samazināja nodokļu maksājumus, ar kuriem tajā laikā bija aplikts tieši iesals. Izmantojot „pot still” destilācijas iekārtas un trīskāršu destilāciju, tika radīts pavisam jauns, viegls produkts ar bagātīgu, mazliet sīvu aromātu, kurā jūtamas augļu niansītes.
Single malt Irish Whiskey (viena iesala viskijs)
Apzīmējums „Single” norāda uz to, ka gala produkts ir radīts tikai vienas teritorijas ietvaros, apvienojot dažāda vecuma, tikai iesala (malt) viskijus. Destilēšana notiek izmantojot „pot still” destilācijas iekārtas. Optimālais izturēšanas ilgums 10-20 gadu, taču sastopami ir arī Single malt viskiji, kuri ir izturēti ilgāk par 25 gadiem. Samērā liels retums. Uz doto brīdi pastāv tikai pāris šī viskija markas.
Grain Whiskey (tīru graudu viskijs)
Graudu viskijs. Parasti tiek ražots izmantojot kukurūzu, kviešus un pavisam nelielā daudzumā iesala miežus. Destilēšana notiek izmantojot vienu ilgstošu destilāciju „patent still” destilācijas iekārtu. Graudu viskiju ļoti reti var redzēt veikalu plauktos. Tam nepiemīt izteikts raksturs, toties tas daudz ātrāk nobriest koka mucās nekā iesala viskijs. Pārsvarā tīru graudu viskijs tiek ražots kā tehniska izejviela (pusfabrikāts), lai radītu jauktos (blended) viskijus.
Blended Whiskey (jauktais viskijs)
Jauktie viskija veidi tiek iegūti apvienojot tradicionālos īru viskijus ar tīru graudu viskijiem. Kopumā var tik izmantoti pat līdz 50 dažādiem viskijiem. Pats apvienošanas process (kupāža) ir tāds pats kā skotiem, tikai īri, pirms pildīt viskiju pudelēs, iztur to mucās pavisam neilgu laiku. Pāris dienas vai nedēļas. Blended Whiskey ir vislielākā daudzumā ražotais īru viskija veids.