ASV Sausais likums 1920-1933
1920. gadā ASV valdība aizliedza alkohola tirdzniecību, ražošanu, eksportu, importu un jebkāda veida izplatīšanu un ieviesa ‘sauso likumu’. Valdība šādā veidā cerēja panākt tautas uzplaukumu, samazināt noziedzību un palielināt valsts ienākumus, bet notika pretēji. Cilvēki sāka dzert vairāk, radās organizētā noziedzība un visi bija neapmierināti ar šī likuma ieviešanu.
Kaut arī iegādāties alkoholu nedrīkstēja, par tā lietošanu sodu nebija. Rezultātā radās darbs noziedzniekiem un kontrabandistiem. Slavenākais tā laika gangsteris bija Als Kapone, kurš pārvaldija gandrīz visu alkohola plūsmu no Kanādas un Karību salām.
Organizēja nelegālā alkohola ražošanu un izplātīšanu, viņš gada laikā pelnīja 60 miljonus dolāru, kas mūsdienās būtu 700 miljoni. Kapones pakļautībā bija puse Čikāgas policistu, kā arī savi politiķi. Ārkārtīgi augsts korupcijas līmenis ļāva noziedzīgajiem grupējumiem brīvi darboties.
Stājoties spēkā ‘sausajam likumam’ norietēja arī kokteiļu zelta ēra, kas sākās 20.g.s. sākumā. Bāros vairs nebija darba. Lielākā daļa bārmeņu devās uz ārzemēm kur varēja turpināt darboties, bet tie kas palika darbu atrada pagrīdes bāros jeb ‘Speakeasy’, kas tulkojumā nozīmē ‘uzvedies klusu’. Šajhos bāros pasūtot dzērienu patiešām nācās uzvedies klusu, lai nepiesaistītu lieku uzmanību, nedrīkstēja izpļāpāties par bāra atrašanās vietu. Tajā laikā, šajos bāros uzstājās grupas vai notika cita veida priekšnesumi, lai būtu kāds legāls pamats. Mūsdienās arī pastāv šāda tipa bāri, tie ir veidoti ar tā laika bāru interjera dizainu.
Alkohola kvalitāte bija samērā slikta, tam piemita ļoti nepatīkama smaka un garša, rezultātā to nācās maskēt kokteiļos. Šajā laikā piedzima tādi klasiski kokteiļi kā ‘Gin Rickey’ un ‘Whiskey sour’. Tie nebija sarežģīti, bet ļoti labi nomāca spirta nepatīkamo aromātu. Turīgi ļaudis varēja atļauties no ārzemēm ievestus ekskluzīvus dzērienus. No tiem gatavoja tādus kokteiļus kā ‘Sidecar’ un ‘White Lady’. Parastie ļautiņiem nācās dzert ‘moonshine’, jeb kandžu, kas ražota mēness gaismā. Ļoti izdevīgi bija dzert rumu, ko kontrabandas ceļā ieveda no Bimini, tas bija lēts un kvalitatīvs. Slavenākais ruma kontrabandists bija Bils Makkojs. Viņa reputācija bija augsta, jo viņš savu alkoholu nešķaidīja ar ūdeni.
Šis likums bija paredzēts, lai uzlabotu valsts sociālo un ekonomisko stāvokli, bet notika pretējais. Tauta nodzērās ar surogātiem, noziedzība plauka. 1933. gadā ‘sauso likumu’ ASV valdība atcēla.
autors: Mārtiņš Grava