Rīgas Melnais Balzams | Bar.lv

Rīgas melnais balzams, tā garša, leģenda un īstums, kas ir izdzīvojis cauri gadsimtiem! ”Rīgas melnais balzams” ir dzēriens, kas radīts Rīgā 18.gs. vidū. Šī dzēriena pagatavošanā ir izmantoti 24.ārstniecības zālīšu (bērzu un liepziedu pumpuru, baldriāna, kalmju, ingvera un puplakšu saknīšu, citronmelisas, asinszāļu un piparmētru lapu, aveņu, brūkleņu un melleņu ogu) uzlējumi. Šo drogu nolējumu balzamam 32. dienas gatavo trijos, lielos ozolkoka kublos. Savu neatkārtojamo rūgteni saldo garšu ”Rīgas melnais balzams” iegūst kad kupāžas laikā daudzo sastāvdaļu nolējumam tiek pievienots cukurs, ko sauc par kulieri! Jāatzīst ka ”Rīgas melnais balzams” ir viens no tiem dzērieniem, kura recepte tiek turēta noslēpumā un to atdarināt nav iespējams.

.

.

Par ”Rīgas melno balzamu”
Pirmās rakstu liecības par šo balzamu parādījušās 1752.gadā. Šī unikālā dzēriena receptūru radījis Rīgas farmaceits un kalējs Abrahams Kunce. Paša radīto un izgudroto dzērienu viņš nodēvēja par ”Kunces melno balzamu”. Pāris gadu desmitus vēlāk 1847.gadā tika nodibināta Alberta Volfšmita fabrika, kas ražoja īsto  ”Rīgas zāļu balzamu” un veiksmīgi turpināja darboties līdz pat 1940.gadam. Šķita, ka otrā pasaules kara juku laikā, šī noslēpumainā recepte tiks pazaudēta, taču pēc kara beigām, apjautājot vecos meistarus, ”Latvijas balzama” tehnoloģei Maigai Podračniecei izdevās to pilnībā atjaunot! Šis balzams izceļas ne vien savas unikālās garšas dēļ, bet orģināls ir ari tā trauks. Jau no pašiem pirmsākumiem ”Rīgas melno balzamu” pēc izturēšanas ozolkoka mucās, to pilda māla krūkās, ko izgatavoja pirmajā keramikas fabrikā Rīgā. Šie oriģinālie māla trauki ir īpaši piemēroti, lai pasargātu dzērienu no saules stariem, karstuma un sala. ”Rīgas melnais balzams” ir nostāstiem apvīts, un par šī dzēriena maģiskajām īpašībām vēsta leģenda, ka tieši šis balzams esot izdziedinājis, Rīgas apmeklējuma laikā sasirgušo Krievijas ķeizarieni Katrīnu Lielo! Kopš tā laika dzēriens ticis regulāri piegādāts cara galmiem un guvis atzinību visā Eiropā. Tādas izcilas personības kā bijušais Francijas prezidents Šarls De Golls, Lielbritānijas karaliene Elizabete II, Kā arī Maskavas kremļa līderi daudzu gadu garumā bijuši ”Rīgas melnā balzama” cienītāji. ”Rīgas melno balzamu” var lietot gan tīrā veidā, kā veselības uzlabojošu mikstūru, gan arī dažādos kokteiļos tas lieliski iederēsies, balzams īpaši iecienīts ir vēsos ziemas vakaros, kad to mēdz sajaukt ar karstu upeņu sulu, jo tas patīkami sasilda un nomierina.
Secinājums par ”Rīgas melno balzamu”.
Šis mūsu zemē radītais ”Rīgas melnais balzams”, kurš ir spējis pārdzīvot Krievijas impēriju, divus pasaules karus un aukstasinīgo 20.gs. racionālismu, neapšaubāmi ir viens no retajiem Latvijas simboliem, kurš nepaliek vienīgi mūsu ciemiņu atmiņās, bet tiek arī aizvests līdzi.

Ieskaites darbs Bar.lv bārmeņu treniņu centrs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *