PASAULES BARISTU ČEMPIONĀTS – NO IDEJAS LĪDZ NORISEI | Bar.lv

Barista ir itāļu cilmes vārds, radies no “bartender”, kas nozīmē bārmenis/e, kas strādā gan pie kases, gan servē karstos dzērienus (piemēram, espresso), aukstos alkoholiskos, gan bezalkoholiskos dzērienus.

Pasaules baristu čempionāts (World Baristas Championship) ir ievērojamākais konkurss. Tajā piedalās nacionālās atlases konkursu uzvarētāji un valstu izvirzīti labākie baristas, lai cīnītos par pasaules labākā baristas titulu.

KONKURSA DIBINĀTĀJI UN ORGANIZĒTĀJI
Ideja par pasaules baristu čempionātu radās Norvēģijā. Vispār šajos čempionātos vienmēr dominējušas Skandināvijas valstis. Čempionāta galvenie rīkotāji ir Amerikas Specializētā kafijas apvienība (Specialty Coffee Association of America (SCAA)) un Eiropas Specializētā kafijas apvienība (Specialty Coffee Association of Europe (SCAE)). Šo asociāciju mērķis ir uzturēt augstus kafijas un tās pagatavošanas standartus, celt profesijas prestižu un ar čempionātu rīkošanu piesaistīt plašākas publikas uzmanību.
Amerikas Specializētā kafijas apvienība dibināta 1982. gadā. Ideja par šādu asociāciju radās profesionāliem kafijas pagatavotājiem, kas meklēja izaugsmes, apmācības un sadarbības iespējas un veidus, kā pilnveidot šo jomu. Apvienība sniedz saviem biedriem apmācības iespējas, resursus un biznesa pakalpojumus. Šī apvienība ir kļuvusi arīdzan par lielāko kafijas tirdzniecības apvienību pasaulē, kuras biedri pārstāv vairāk nekā 40 valstis un katru kafijas nozares sektoru: no audzēšanas līdz pārstrādei un tirdzniecībai. Šī apvienība dibinājusi Amerikas kafijas grauzdēšanas ģildi un Amerikas Bārmeņu ģildi. Reizi gadā apvienība notur pasākumu, kas saucas Symposium & Exposition. Sīkāka informācija mājas lapā: www.scaa.org.
Eiropas Specializētā kafijas apvienība dibināta 1998. gadā un ir Pasaules baristu čempionāta idejas autore. Apvienība īsteno neskaitāmas izglītības programmas par dažādām ar kafijas jomu saistītām tēmām. Apvienība organizē dažādus pasaules čempionātus, piemēram, Latte čempionātu, degustētāju čempionātu u tml. Sīkāka informācija mājas lapā: www.scae.com

PASAULES BARISTU ČEMPIONĀTA ORGANIZĀCIJA
Pasaules bARISTU čempionāta organizācijas valdē ir astoņi direktori; četrus pārstāvjus ieceļ Amerikas un četrus – Eiropas apvienība. Bez tam valdē bez balsstiesībām ir abu apvienību  izpilddirektori. Pasaules baristu čempionāta organizācijas valdes priekšsēdētājs ir Marks Inmans no ASV. Valdes direktori nāk no dažādām valstīm, tostarp Īrijas, Islandes, ASV, Austrālijas, Dānijas un Zviedrijas.

Pasaules baristu čempionāta organizācijas struktūra
Pasaules baristu čempionāta organizācijā darbojas vairākas komisijas. Arī komisiju personāls ir daudznacionāls.
Noteikumu un likumu komisija izstrādā konkursa noteikumus un kārtību, un, ja nepieciešams, veic tajos izmaiņas. Izskata pieņemto lēmumu atbilstību izstrādātajiem likumiem un noteikumiem.
Apmācību komisija izstrādā apmācību programmas nacionālajiem tiesnešiem, kā arī apmācību rīkošanā sadarbojas ar abām galvenajām asociācijām.
Sertificēšanas komisija nodarbojas ar pārbaudes un sertifikācijas programmas izstrādi, tiesnešu sertificēšanu un tienešu atlasi Pasaules baristu čempionātam.
Pasākumu norises un loģistikas komisija atbild par Pasaules čempionāta sekmīgu norisi. Apakškomisijas veic tām uzticētos specifiskos uzdevumus.
Reģionālo koordināciju komisija sadarbojas ar reģionālajiem partneriem. Vienojas ar nacionālajām organizācijām par nacionālo atlases konkursu rīkošanu un uzrauga, lai tiktu ievērotas Pasaules baristu čempionāta organizācijas prasības. Koordinē resursu un personālu, tādējādi atbalstot nacionālās atlases konkursu sekmīgu norisi. Uztur datubāzi par nacionālās atlases konkursiem.

PASAULES BARISTU ČEMPIONĀTI UN UZVARĒTĀJI
Pasaules baristu čempionātu rīko kopš 2000. gada. Pirmo reizi tas notika Montekarlo (Monako), kur uzvarēja norvēģis. Šajos čempionātos visvairāk uzvaras laurus plūkuši dāņi – 2001. gadā Maiami (ASV), 2002. gadā Oslo (Norvēģija), 2005. gadā Sietlā (ASV) un 2006. gadā Bernē (Šveicē). Divas reizes čempionātos uzvarējuši norvēģi – jau pieminētajā Montekarlo un 2004. gadā Triestē (Itālija), kā arī briti – 2007. gadā Tokijā (Japāna) un 2009. gadā Atlantā (ASV). Pa vienai balvai ieguvis austrālietis 2003. gadā Bostonā (ASV), īrs 2008. gadā Kopenhāgenā (Dānija) un amerikānis 2010. gadā Londonā (Lielbritānija).
Pirmo reizi 2007. gadā Pasaules baristu čempionāts notika ārpus Eiropas un ASV – Tokijā, kas liecina par kafijas arvien lielāku popularitāti Āzijas valstīs.
2011. gadā Pasaules baristu čempionāts notiks Kolumbijā, kas ir viena no nozīmīgākajām kafijas audzētāju zemēm. Pasākums norisināsies no 30. maija līdz 5. jūnijam Kolumbijas galvaspilsētā Bogotā. Konkursa vietējie rīkotāji ir Kolumbijas kafijas federācija un Kolumbijas Specializētā kafijas apvienība. Konkurss notiks izstādes ExpoEspeciales laikā. 2011. gada Pasaules baristu čempionāta galvenie atbalstītāji ir Café de Columbia un Nespresso.

KONKURSA NORISE UN VĒRTĒŠANA
Konkursa dalībnieki gatavo un servē 12 kafijas dzērienus – četrus espresso, četrus kapučino un četrus signature drinks jeb autordzērienus, ko gatavo bārmenis pēc savas izvēles. Visus dzērienus degustē četri tiesneši. Pagatavošanas laiks ir 15 minūtes.
Konkursā piedalās sertificēti tiesneši no visas pasaules, kas katra bārmeņa uzstāšanos izvērtē pēc vairākiem kritērijiem: dzēriena garša, kārtības un tīrības standartu ievērošana, radošums, tehniskās iemaņas un pasniegšanas veids. 12 dalībnieki, kas izturējuši konkursa pirmo kārtu, piedalās pusfinālā, kurā atlasīti 6 dalībnieki fināla kārtai. Finālā izrauga pasaules čempionu.

KĀ KĻŪT PAR TIESNESI?
Lai kļūtu par Pasaules baristu čempionāta sertificētu tiesnesi, ir jābūt labai nacionālās atlases konkursa tiesneša pieredzei un zināšanām. Tiesnešu sertificēšanas semināri notiek dažādās pasaules malās cauru gadu. Semināra dalības maksa ir 200 USD. Semināra noklausīšanās un sertifikāta iegūšana 2011-2012. gadam nenozīmē, ka automātiski piešķirta tiesneša vieta nākošajā čempionātā. Taču Pasaules bārmeņu čempionāta rīkotāju datu bāzē tiek saglabāti dati par sertificēto tiesnesi.

NACIONĀLIE ATLASES KONKURSI
Lai varētu nacionālo atlases konkursu rīkot kādā Eiropas valstī, ir jāsaņem Eiropas Specializētās kafijas apvienības licenci. Licenci saņēmušas šādas Eiropas valstis: Austrija, Beļģija, Bulgārija, Horvātija, Čehija, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Īslande, Īrija, Itālija, Lietuva, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Rumānija, Krievija, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Zviedrija, Šveice Turcija, Ukraina un Lielbritānija. Latvijas šajā sarakstā diemžēl nav.
Licences saņemšanai nepieciešams aizpildīt anketu, tā saucamo, National Body License Application. Vietējā organizācija, kas saņēmusi licenci, ir atbildīga par nacionālās atlases konkursa rīkošanu. Tā informē Pasaules bārmeņu čempionāta organizētājus par nacionālās atlases konkursa kārtību, aizpildot Annual Sanctionin Form. Pēc nacionālās atlases konkursa aizpildāma, tā saucamā, Post Competition Report, lai Pasaules bārmeņa čempionāta organizētāji varētu laikus reģistrēt pasaules čempionāta dalībniekus.
Pasaules bārmeņu čempionāta mājas lapā ir pieejami materiāli, kas palīdzētu organizēt vietējos atlases konkursus, tostarp, iegūto punktu aprēķināšanas tabula un cita noderīga informācija.

Baiba Grīnberga.
Avoti: www.worldbaristachampionship.com, www.wikipedia.org.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *