Bumbieru brendijs | Bar.lv

bumbieru brendijs2Iedomājieties, ka esat saules piepildītā augļu dārzā, jūs pastiepjat roku un noplūcat no koka zara bumbieri ar plānu kā papīrs, nedaudz raupju mizu un kāri iekožaties tā sulīgajā, nedaudz graudainajā mīkstumā un sajūtat medum līdzīgu garšu un aromātu. Tieši šīs vienlaikus intensīvas un smalkās augļu garšas nianses dāvā bumbieru brendijam gandrīz ideālu aromātu gammu, no viegli saldeniem līdz izteiktiem, ar raksturīgu bumbieres šķirnei aromātu un noapaļotu pēcgaršu. No tūkstošiem pasaulē kultivētajām bumbieru šķirnēm aromātiska brendija pagatavošanai derēs bumbieri ar sabalansētu cukura un skābju daudzumu. Brendija gаršu un aromātu ietekmē arī teritoriālās īpatnībās, laika apstākļi un cilvēku meistarība, jo raudzēšanas un destilācijas procesā jāievēro daudzas smalkas nianses.

Daudzi francūži pārliecināti, ka labākais bumbieru brendijs eau-de-vie de poire top Elzasā, no Williams Christ bumbieru šķirnes. Pēc nostāstiem, kāds dziednieks vārdā Francis no Paolo, kurš tika aicināts, lai izārstētu karali Luiju XI, piedāvāja Francijas monarha atveseļošanai izaudzēt bumbierus un dāvāja šim nolūkam sēklas no dzimtās Kalabrijas, Itālijas dienvidu reģionа. Tādēļ bumbieri tika nosaukti par Bon Chretien (“labais kristietis”). Pēc tam, kad 1770. gadā šo šķirni būtiski uzlaboja anglis Ričards Viljams un bumbieri ieguva sulīgumu un saldu garšu, kādu mēs pazīstam pašlaik, selekcionētā bumbieru šķirne ieguva nosaukumu Williams Good Christian, saīsinājumā Williams Christ, bet ASV šo šķirni pazīst ar nosaukumu Bartlett. Neskatoties uz šīs šķirnes slavu un no tās pagatavoto brendiju kvalitāti, tīršķirnes brendiju pagatavošanai izmanto arī Dr.Guyot, Gute Luise, Alexander Lucas šķirņu bumbierus.

Bumbierus nolasa pilnbriedā, kad tajos ir maksimāli iespējamais cukura daudzums, kurš nepieciešams rūgšanai un alkohola veidošanai. Pēc nolasīšanas bumbierus nogatavina turot saule, līdz attīstās raksturīgais izsmalcināti maigais, viegli saldenais aromāts. Lai saglabātu aromātu, sasmalcinātu bumbieru misu raudzē tvertnēs, bez gaisa piekļuves, temperatūrā līdz 15°C. Raudzēšanas procesā misa mēdz putot, bet destilācijas procesā no straujas uzkarsēšanas var zaudēt aromātu. Lai izvairītos no garšas zudumiem un saglabātu elegantu bumbieru saldenumu, bieži vien destilētāji atsakās no iegūtā destilāta filtrācijas. Garšas īpašību bagātināšanai bumbieru destilāti var būt izturēti ozolkoka un pat akācijas mucās.

bumbieru brendijs1Īpaši pievilcīgs ir bumbieru brendijs ar augli pudelē. Kā marketinga triku daudzi brendija ražotāji uzlej destilātu pudelē iepriekš izaudzētam bumbierim. Bumbiera audzēšana pudelē ir darbietilpīgs un kaprīzs process, kas ne vienmēr vainagojās panākumiem. Maija beigās, kad bumbierim nokritušas ziedlapiņas, augli uzmanīgi ievieto pudelē, kuru piesien ar kakliņu uz leju, lai neiekļūtu lietus ūdens. Izaugušo bumbieri un pudeli rūpīgi izmazgā un pārlej ar bumbieru destilātu.

Bumbieru brendijs lieliski rosina apetīti, sader ar ceptas un kūpinātas gaļas, zivs, pupiņu ēdieniem, kazas un pūdētiem sieriem. Parasti bumbieru brendijs tiek pasniegts pēc maltītes, to var šķaidīt ar sodas ūdeni un izmantot kā alkoholisko bāzi vai garšu veidojošu sastāvdaļu kokteiļos un deserta ēdienos.

bumbieru brendijs3Perini kokteiļa recepte:

5 cl dzērveņu sula

5 cl bumbieru biezenis

2 cl bumbieru brendijs

1 šļaksts dzirkstoša vīna

Dekorācija: dzērvene un bumbiera šķēle

Autors: Andrejs Feldmanis

Avoti:

www.wikipedia.org

www.cetrassezonas.lv

www.absolutdrinks.com

Andrē Dominē “Lielā bāra grāmata”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *