Šampānietis | dzirkstoši vīni – Bar.lv

[sociallocker]

*Atceries, šampānietis (Champagne) ir dzirkstošs vīns, kurš radīts Francijā Champagne provincē. Citas valstis šo nosaukumu izmantot nedrīkst.
Champagne teritorijā tiek radīts pasaulē populārākais dzirkstošais vīns, jo tikai šeit ir īpaša augsne un klimats, kas dzērienam piešķir neatkārtojamo raksturu. Šampānieša ražošanas metodi izmanto arī citur pasaulē, taču tādus dzirkstošos vīnus, kādus rada Champagne teritorijā vēl nevienam atdarināt nav izdevies. Īsts šampānietis tiek radīts izmantojot Chardonnay, Pinot Noir un Pinot Meunier vīnogu šķirnes. “Rīgas Šampānietis” – nosaukums nav īsti legāls.

Šampānieša vēsture
Šampānieša vēsture sākas ar to brīdi, kad parādījās vīns. Dažkārt vīnogu sula, kura nebija labi sarūgusi, temperatūras paaugstināšanās ietekmē uzsāka atkārtotu rūgšanu. Vīna mucās parādījās gāzes un burbulīši. Ir zināmi gadījumi kad koka mucas, gāzu ietekmē, uzsprāga.
Lieta tāda, ka Francijā Champagne reģiona vīnogas nogatavojas ļoti vēlu. Klimats šeit ir samērā vēss. Rauga sēnīte, kura atrodas uz vīnogas miziņas un kura vēlāk nokļūst vīnā, līdz ziemas sākumam nepaspēj attīstīties, taču pavasarī, kad laiks kļūst siltāks, šīs baktērijas kļūst īpaši aktīvas, kā rezultātā vīns sāk rūgt atkārtoti. Sākotnēji šis faktors tika uzskatīts par negatīvu un vīndari pielika ļoti daudz pūļu, lai gāzes atdalītu no vīna. Ar šo problēmu cīnījās arī Francijas, Hautvillers abates mūks, Pjērs Perinjons (Pierre Perignon 1639.-1715.), taču viņa ģenialitāte bija tāda, ka viņš šo problēmu centās padarīt par vērtību.
Pjērs konstatēja, ka gāze vīnam piešķir svaigumu un, ja vīnam pievieno cukuru, gāzu saturs palielinās. Vēlāk šo metodi nosauks par šampānieša ražošanas metodi (methode champenoise). Ir zinātnieki, kas uzskata, ka dzirkstoša vīna radīšanas metodi izgudroja daudz ātrāk senie Romieši, bet mūks izmantoja jau esošās receptes.
Lielākā tā laika problēma bija dzirkstošā dzēriena nogādāšana līdz patērētājam. Vīnu agrāk transportēja mucās, bet krogos to pildīja karafēs, kuras aizbāza ar lupatu. Arī šampānieti sākotnēji transportēja mucās, taču tā kvalitāte tikai pasliktinājās. 1728. gadā Ludvigs XV izdeva pavēli, kura aizliedza šampānieti izliet mucās. Dzirkstoša vīna radīšana tika uzsākta tieši pudelē, kuru aizkorķēta ar korķi, pārsietu ar stiepli. Korķa aizbāznis bija tā laika jaunizgudrojums. Tieši tad parādījās pirmie lielie šampānieša tirgoņi. Drīzumā šampānietis kļuva par karaliskās sabiedrības iecienītāko dzērienu, par kuru tika maksātas lielas naudas summas. Parādījās arī falsificēta produkcija. 1927. gadā tika ieviest likums, kurš fiksēja teritoriju, kurā var tikt izgatavots dzirkstošs vīns ar nosaukumu „Champagne”.

Dzirkstoša vīna ražošanaMethode Champenoise
Slavenākais dzirkstošais vīns pasaulē ir šampānietis, kuru rada Champagne reģionā, Francijā. Sākotnēji dzēriens tiek radīts līdzīgi kā vīns. Pēc vīnogu novākšanas tiek izspiesta sula un fermentēta, līdz dzērienā parādās alkohols. Pēc rūgšanas procesa beigām vīns tiek sajaukts ar citas šķirnes vīniem. Mēdz pievienot arī izturētus vīnus. Šampānieša ražošanā tiek izmantotas Chardonnay, Pinot Noir un Pinot Meunier vīnogu šķirnes. Nākošā stadija ir otrreizēja vīna fermentēšana tieši pudelē. Vīns tiek pildīts bieza stikla pudelēs, kuras var izturēt 10 atmosfēru spiedienu. Lai notiktu šī atkārtotā rūgšana, vīnam pievieno baktērijas un cukuru.
Fermentācijas procesa rezultātā izdalās oglekļa dioksīds. Šis dioksīds ir maigie burbulīši, kurus mēs izjūtam baudot šampānieti. Pirms izturēšanas laika beigām šampānieša pudeles tiek novietotas ar kakliņu uz leju un uzmanīgi saskalotas. To dara tāpēc, lai fermentācijas nogulsnes nosēstos pudeles kakliņa daļā. Kad šampānietis ir nobriedis, vīndari atkorķē pudeli izmantojot speciālu metodi, kā rezultātā no pudeles tiek izšļakstītas vīna nogulsnes un duļķi. Pēc tam katra pudele tiek papildināta ar jaunu vīnu un tiek pievienota baktēriju sēnīte. Šampānietim tiek pievienots arī cukurs noteiktā daudzumā, atkarībā no vēlamā šampānieša veida. Salda vai pussalda.Pēc tam pudele tiek aizkorķēta un šampānietis vēl kādu laiku var tikt izturēts, vai arī nogādāts uz veikalu. Šo šampānieša ražošanas metodi dēvē par „Methode champenoise” vai „Methode Traditionelle”. Šo principu izmanto daudzu valstu dzirkstošu vīnu ražotāji. Atceries, nosaukumu „Champagne” uz pudeļu etiķetes var izmantot tikai Francijas, Šampaņas reģiona vīndari.
Der zināt, ka dzirkstošu vīnu rada ne tikai Champagne reģionā, bet arī citās pasaules malās izmantojot lētākas metodes.
Dzirkstoša vīna ražošanas metode, kuru dēvē par „charmat” ir tā saucamā tvertņu metode, kuru pārsvarā izmanto arī bijušās Padomju Savienības, dzirkstošo dzērienu ražotāji. Vīna otrreizēja fermentācija notiek nevis pudelēs, kā tas ir šampānieša metodē, bet speciālās cisternās, kuras ir pakļautas spiedienam.
Lētākā metode ir vīna uzgāzēšana ar ogļskābo gāzi (CO2), gluži kā kolu. Šo metodi dēvē par „vīna karbonizāciju”.

Šampanieša un dzirkstošu vīnu veidi
Vintage Champagne, Champagne Millesime – visdārgākais un ekskluzīvākais šampānietis pasaulē. Radīts izmantojot tikai konkrēta, īpaši labvēlīga gada vīnogu ražu. Šis šampānietis ir izturēts ne mazāk kā 3 gadus.
Blanc de Blancs – šampānietis ir ražots izmantojot tikai Chardonnay vīnogu šķirni un parasti tas ir ar nedaudz maigāku garšu un aromātu.
Blanc de Noirs – šampānietis, kurš radīts izmantojot tumšās vīnogu šķirnes Pinot Noir vai Pinot Meunier. Der zināt, arī no tumšajām vīnogu šķirnēm var pagatavot gaišas krāsas šampānieti, jo vīnogu sula pati par sevi ir gandrīz caurspīdīga.
Rose – sārtas krāsas šampānietis, kuru iegūst izspiežot tumšās vīnogu šķirnes un kādu laiku sulā atstājot ogu miziņas, vai arī baltvīnam pievienojot sarkanvīnu.
Cremant – dabīgs, dzirkstošs vīns, kurš radīts ārpus Champagne reģiona, Francijā.
Cava, Espumoso – Spānijā tā dēvē dzirkstošu vīnu, kurš izgatavots izmantojot šampānieša ražošanas metodi.
Spumante, Spumante Asti, Frizante – Itālijā radīti, dabīgi dzirkstoši vīni.
Espumante – Šādi Portugāļi dēvē savus dzirkstošos vīnus.
Sparkling wine – angļu nosaukums dzirkstošiem vīniem.
Sekt, Schaumwein – Vācijā ražoti dzirkstoši vīni.

Methode Traditionelle – šis dzirkstošais vīns ir radīts izmantojot tradicionālo šampānieša ražošanas metodi.
Petillant, Petillance – viegli dzirkstošs.
Maceration carbonique – vīns, gāzēts ar ogļskābo gāzi, gluži kā kola.
Šampāniešaun dzirkstošu vīnu garšas

Īpaši sauss dzirkstošs vīns, kura sastāvā cukurs ir no 0 – 6 g uz vienu litru, tiek dēvēts par:
Extra Brut (Francijā)
Extra Dry (Anglijā)
Extra Trocken (Vācijā)
Brut – sauss, dzirkstošs vīns, kura sastāvā cukurs ir no 12-20 g uz vienu litru.

Sauss, dzirkstošs vīns, bet ar lielāku cukura saturu dzērienā (no 17 – 35 g uz vienu litru) dažādās valstīs tiek dēvēts šādi:
Sec (Francijā)
Dry (Anglijā)
Secco Asciutto (Itālijā)
Seco (Spānijā)
Trocken (Vācijā)

Pussauss jeb pussalds dzirkstošs vīns, kura sastāvā cukurs ir no 33 – 50 g uz vienu litru, dažādās valstīs tiek dēvēts šādi:
Demi Sek (Francijā)
Medium Dry (Anglijā)
Abboccato (Itālijā)
Abocado (Spānijā)
Halbtrocken (Vācijā)

Salds dzirkstošs vīns, kura sastāvā cukurs ir vairāk par 50 g uz vienu litru, dažādās valstīs tiek dēvēts šādi:
Doux (Francijā)
Sweet (Anglijā)
Dolce (Itālijā)
Dulce (Spānijā)
Mild Suss ( Vācijā)

Dažāda izmēra šampanieša pudelēm ir savi induviduāli nosaukumi
Bottle – pie mums visbiežāk sastopamā pudele ar 750 ml tilpumu
Half – puse no Bottle tilpuma
Quarter – ceturdaļa no Bottle tilpuma, tātad vismazākā no šampanieša pudelēm.
Magnum – šampanieša pudele ar 1,5 l tilpumu.
Jeroboam – šampanieša pudele ar 3 l tilpumu.
Rehoboam – šampanieša pudele ar 4.5 l tilpumu.
Mathusalem – šampanieša pudele ar 6 l tilpumu.
Salmanazar – šampanieša pudele ar 9 l tilpumu.
Balthazar – šampanieša pudele ar 12 l tilpumu.
Nabuсhodonosor – šampanieša pudele ar 15 l tilpumu.

Šampānieša pasniegšana
Pieņemtā šampānieša pasniegšanas norma ir pudele. Pa pokāliem šampānieti izlej tikai bistro un disko klubos. Kratot pudeli dzēriens ātri kļūst bez gāzēs. Pirms šampānieša pasniegšanas, paturiet pudeli ledusskapī vismaz vienu stundu parastajā nodalījumā, kur temperatūra ir +6 +8 °C . Šampānietis, kurš īslaicīgi tiks ielikts saldētavā, nomirs. Pasniedzot šampānieti izmantojiet šampānieša spaini pildītu ar ledu.
Lai uzturētu optimālu temperatūru, spaini ½ piepildiet ar ledu un uzklājiet tīru auduma salveti. Spaini var novietot uz galda vai ielikt speciālā turētājā.

Mājās un tusiņā var izmantot pagaidu aizbāžņus.

Lai atvērtu šampānieša pudeli pastāv speciālas stangas. Tās reāli atvieglo dzīvi bārmenītēm.

Pasniegšanas trauki
Champagne Flute glāze
– klasiskā šampānieša glāze ir ar tilpumu no 120 ml – 200 ml. Glāzes izstiepti garenā forma ļauj dzēriena burbulīšiem atsisties pret sieniņām, tādā veidā radot tīkamu skatu acīm. Flute – tulkojumā no angļu valodas ir flauta.
Champagne Saucer glāzes
– šī šampanieša glāze ir ar tilpumu no 120 ml – 300 ml. Saucer – tulkojumā no angļu valodas ir tasīte. Glāze domāta saldam šampānietim un dzirkstošam vīnam. Tāda tipa glāzes ar rupjāku stiklu vai no cita materiāla mēdz dēvēt par Champagne Goblet vai šampānieša kausu. Glāzi virs 200 ml tilpuma sauc par Grand Champagne Goblet jeb lielo šampānieša kausu. Skaistas Saucer glāžu piramīdas var veidot pieņemšanās un ceremonijās.

[/sociallocker]

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *