“D-MON” izstrādā unikālu monitoringa iekārtu mājas vīndariem – Bar.lv

“D-MON” izstrādā unikālu monitoringa iekārtu mājas vīndariem

Jelgavas biznesa inkubatora (JIC) uzņēmums “D-MON” izstrādā unikālu monitoringa iekārtu mājas vīndariem, informēja JIC biznesa inkubatora komunikācijas vadītāja Zanda Lūse.

Cilvēki, kas ir mēģinājuši gatavot mājās vīnu, zina, cik pacietības prasa šis process, jo rūgšana noris lēnām un nekad nevar zināt, kas un vai no tā visa būs sanācis. Krietni prognozējamāku un interesantāku šo vīna gatavošanas procesu tagad palīdzēs padarīt uzņēmums “D-MON”, kas JIC biznesa inkubatorā izstrādā principiāli jauna veida fermentācijas monitoringa sistēmu tieši mājas vīndariem. Tikko izstrādāts iekārtas rūpnieciskais prototips, un noris gatavošanās ražošanas sākšanai.

Iekārta ar darba nosaukumu “WMON Fermentation Forecast” ir maza, MP3 atskaņotājam līdzīga ierīce ar displeju, podziņām un optisko sensoru, kas, reģistrējot gāzu izdalīšanās intensitāti un matemātiski modelējot mērījumos iegūto informāciju, ļoti agrīnā fermentācijas procesa stadijā, jau divas trīs dienas pēc procesa sākuma, spēj prognozēt procesa tālāko gaitu.

“Vienkārši runājot, jau trešajā dienā pēc vīna, alus vai sidra ieraudzēšanas ar šīs iekārtas palīdzību ir iespēja saņemt ļoti ticamu “vīna prognozi” par sagaidāmo fermentācijas ilgumu un alkohola saturu gatavajā produktā – piemēram, ka jūsu aveņu vīns būs gatavs 20.jūnijā un tajā būs 11% alkohola,” stāsta uzņēmuma “D-MON” vadītājs Ronalds Griškevičs.

Ja ar jaunās vīna rūgšanas procesa iekārtas palīdzību iegūtā prognoze neapmierinās vīna darītāju, viņš varēs veikt nepieciešamās korekcijas un procesu pārstartēt. Tādējādi jaunā iekārta krietni palīdzēs mājas vīna darītājiem.

Laiku pa laikam veicot kontrolmērījumus, vīna darītājs varēs gūt informāciju par procesa norisi, kā arī vajadzības gadījumā to koriģēt. “Piemēram, veicot kontrolmērījumu otrajā nedēļā, ierīce jums var pateikt: “Hei! Jūsu aveņu vīna rūgšanas ātrums ir mazāks, nekā prognozēts, pārbaudiet telpas temperatūru!” vai sniegt citu noderīgu informāciju,” skaidro Griškevičs.

Iekārtu caur USB portu pievienojot datoram, notiek automātiska datu sinhronizācija un atveras lietotāja personīgais konts, kurā var rakstīt komentārus par katru procesu, iestatīt ziņojumus un atgādinājumus uz e-pastu vai mobilo tālruni, redzēt rūgšanas procesa gaitas grafiskos atspoguļojumus un saņemt padomus problēmu risināšanai.

Šobrīd ir pilnībā izstrādāts jaunās ierīces rūpnieciskais prototips dažos eksemplāros, notiek programmatūras pilnveidošana un sagatavošanas darbi iekārtas sērijveida ražošanai.

Ivars Soikāns
LETA

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *