Pirmkārt ir jāsaprot – „meklēt darbu arī ir darbs”. Ja esi pasīvs un gaidi, ka kāds tev atnesīs darbu uz paplātītes, tad tas liecina, ka esi sliņķis un tādi cilvēki bārā nav vajadzīgi. Arī turpmāko tekstu vari nelasīt, tāpat nekas nesanāks.
Sākotnēji aplūkosim iespējamos bezdarba cēloņus:
Man nav profesionālas izglītības vai ir maza pieredze.
Darba meklējumi sludinājumu serveros
Nav noslēpums, ka daudzi bārmeņi meklējot darbu, ieskatās sludinājumu serveros vai izmanto citus informācijas ieguves veidus. Interneta vide, tas, protams, ir ērts, mūsdienīgs komunikācijas veids gan darba ņēmējam, gan arī darba devējam, taču cik tas ir efektīvs palīgs atrast labu darbu vai labu darbinieku, māc nopietnas šaubas.
Ja paskatās uz statistiku sludinājumu serveros, tad jaunu sludinājumu, pirmajā dienā, izlasa vairāk par 100 lietotājiem. Tagad iedomājaties, kā jūtas tas darba devējs, bāra menedžeris vai saimnieks, kurš dienā saņem desmitiem zvanu vai simtiem CV. Apkopot šādu informācijas daudzumu fiziski ir grūti un laika ietilpīgs process. Darba devējam vieglāk ir uzaicināt uz pārrunām pirmos zvanītājus, CV sūtītājus ar skaistu foto, pārējiem pasakot „čau”. Dažkārt, kaut arī esi profesionāls bārmenis ar pieredzi, tavā vietā, pieņem bārmeni-delitantu.
Ieteikums Nr1 – „Sociālie tīkli”
Pirms uzsāc kontaktu ar darba devēju pievērs uzmanību, kāds ir tavs sociālā tīkla (piem.draugiem.lv, facebook un c.) lapas stāvoklis. Nav noslēpums, ka daudzi darba devēji tavu vārdu uzvārdu pārbaudīs interneta vidē. Pirmkārt pievērs uzmanību savām fotogrāfijām. Ja sūtot CV esi pievienoji respektablu bildi, bet sociālajās fotogrāfijās esi nofotografējies pie coffeeshopa vai reālā reibuma stāvoklī, tad baidos, darbs tev nespīd.
Ieteikums Nr2 – “CV noformēšana”
CV vai rezumē ir jānoformē pareizi. CV formas ir pieejamas interneta vidē un par tām nestāstīšu.
Pirmkārt, CV ir jābūt glītam, gramatiski pareizam, bez kļūdām. Atceries, CV ir pirmais iespaids par cilvēku. Ja rakstāt svešvalodā, palūdzat CV pārbaudīt cietiem cilvēkiem. Milzīgs daudzums kļūdu, var radīt neizglītota cilvēka iespaidu.
CV pievienojiet pilna auguma (lietišķu) fotogrāfiju. Mūsu profesijā vizuālajam izskatam ir liela nozīme.
Esmu lasījis daudzus CV un bieži saskāries ar to, ka bārmenis rakstot par iepriekšēju pieredzi, norāda uz to, ka viņš ir „supervaizeris (supervisor)”, bijušais bāra „saimnieks”, bijušas bāra menedžeris un t.t.. Minēt iepriekšējās darba vietas un pieredzi CV, protams, var, taču nevajag pārspīlēt. Darba devējam var rasties loģisks jautājums: – Ja jau tu esi tāds „super-puper”, kāpēc tu esi bez darba? Daudzi bārmeņi CV norāda milzīgu daudzumu iepriekšējo darba vietu, tas arī nav īsti pareizi. Darba devējam rodas jautājums: „Kāpēc tu maini šīs darba vietas tik bieži? Varbūt tu esi zaglis, kuru regulāri atlaiž…?”
Vēl viena būtiska kļūda ir CV nosūtīšanai izmantotā e-pasta adreses nosaukums. Lūk, daži nosaukumi:
Ivan-torchok@one.lv
VIP-girl@one.lv
Pupsik27@one.lv
juris-killers@inbox.lv
Ja arī tev ir līdzīgs e-pasta nosaukums, steidzami to izmaini, jo tas automātiski pasaka, tu esi bērnišķīgs, iespējams nenopietns cilvēks. Respektabla e-pasta nosaukums ir: vards.uzvards@………….lv, com
Ieteikums Nr3 „Motivācija”
CV parasti tiek pievienots e-pastam, kā word.doc fails. Pašā e-pasta vēstulē, vēlams uzrakstīt motivācijas rakstu. 1-3 teikumi, īsi un kodolīgi. Tēma šai motivācijai ir: „Kāpēc tava kandidatūra ir piemērota šim darbam un tieši šim bāram”. Pirms raksti motivāciju uzzini visu iespējamo par pašu bāru, tā nosaukumu, zīmolu, vēsturi, noformējumu, dzērieniem un t.t.. Mini dažus faktus motivācijā, kuri ir adresēti tieši šim uzņēmumam. Neliels triks, bet tas liks saprast darba devējam, ka tavs CV nav nosūtīts kā spams, visiem iespējamiem darba devējiem pēc principa „Copy-Paste”. Motivācija, kura adresēta konkrētam uzņēmumam individuāli, radīs iespaidu, ka tu tiešām vēlies šeit strādāt. Darba devējam ir vajadzīgs reāls strādnieks, nevis cilvēks, kurš vēlas nopelnīt.
Ieteikums Nr.4 „Darba intervija”
Pirms dodies uz pārrunām, uzzini visu iespējamo par pašu bāru, tā nosaukumu, zīmolu, vēsturi, noformējumu, dzērienu karti un t.t. Mums būs nepieciešama motivācija, uzzinātie fakti – tie ir tavi instrumenti. Pievērs uzmanību darbinieku formas stilam. Ja forma ir klasiskā, arī tev uz pārrunām jādodas klasiskā, lietišķā apģērbā. Būtu neprāts, ja uz 5*viesnīcu dosies šortos un pludmales čībās vai kā līdzīgi. Atrunas, ka man nav naudas nopirkt kreklu, sakopt matus, patīkami smaržot – nevienu neinteresē.
Ieteikums nr. 5 – Kur strādāji iepriekš, kāda ir tava darba pieredze bārā?
Atbildot uz šo jautājumu darba pārrunās, neiesaku melot. Visu taču var pārbaudīt. Ja esi bārmenis bez pieredzes vai bez profesionālas izglītības – baidos, ka darbs tev nespīd. Tam ir vairāki iemesli un par to uzrakstīšu zemāk. To, ka tu esi pāris reizes stāvējis aiz bāra letes vai ļoti vēlies kļūt par bārmeni, vēl nenozīmē, ka tevi gaidīs ar atplēstām rokām. Iesakām apmeklēt bārmeņu skolu.
Jautājums darba intervijā: „Kāpēc pameti iepriekšējo darba vietu?”.
Dažkārt, pastāstot godīgi, ka tiki atlaists no iepriekšējā darba ir daudz labāk, nekā sacerēt neloģisku stāstu par iepriekšējo darbavietu. Bieži vien bārmeņi sāk aizbildināties „Es aizgāju no vecā bāra, jo viņš bija slikts, priekšnieks bija “āpsis” un t.t…”.
Ieteikums Nr.6
Darba intervijā, par iepriekšējām darba vietām stāsti pozitīvi vai nestāsti nemaz. Bāra vadītājs var izsecināt – šodien tu kritizē iepriekšējo uzņēmumu, rītdien tu kritizēsi jauno darba vietu. Šāds darbinieks bārā nav vajadzīgs. Uz jautājumu, kāpēc pameti iepriekšējo darba vietu, iespējamā atbilde varētu būt šāda: „Iepriekšējā darba vieta bija laba, bet nebija izaugsmes iespējas, jaunajā uzņēmumā es tās saskatu un t.t.”. Saņemt lielāku atalgojumu arī ir loģiska un cilvēciska vēlme. Šo argumentu var minēt.
Ieteikums Nr.7 – Bārmenis „glābējs”
Esmu novērojis tādu faktu, bieži uz darba pārrunām atnāk „super-puper” bārmenis, kurš no starta sāka norādīt uz bāra iespējamiem mīnusiem, piemēram, slikti organizēta darba vide, profesionālu instrumentu trūkums, nepienācīga dzērienu karte un t.t.. Vēlāk bārmenis sāk stāstīt cik viņš ir foršs, paņemiet mani darbā un es visus defektus novērsīšu, esmu taču „super-puper” bārmenis. “Betmana” sindroms ļoti bieži nostrādās pret jums. Pirmkārt rodas jautājums, ja jau tu esi tik „kruts”, kāpēc tu meklē darbu? Otrkārt, tev ir jāsaprot, ja bārs strādā un uz turieni nāk cilvēki, tev nav tiesības to kritizēt. Lai radītu bāru tiek ieguldīts milzīgs darbs, daudziem bāra vadītājiem uzņēmums ir kā bērns, kurš ir radīts, attīstīts un lolots. Tēlojot savu glābēja lomu, tu pasaki darba devējam, – tavs „bērns” ir ar defektiem. Baidos, ka darbs tev nespīd.
Ieteikums Nr.8 – Darba alga
Darba intervijā iesaku vispār izvairīties no šī jautājuma apspriedes. Katrā ziņā nevajadzētu darba devējam uzreiz prasīt „cik tu man maksāsi?”. Ja tiek uzdots jautājums, cik tu vēlies pelnīt, atbilde varētu būt: „darba pārbaudes termiņā alga varētu būt zemāka, laika gaitā vēlos saņemt vairāk”. Vēlme pienācīgi nopelnīt nav nosodāms fakts. Atceries, ja tev sākotnēji tiek piedāvāta minimālā alga, šķiebt seju un rādīt nepatiku nevajag. Minimālā alga nav faktiskais bārmeņa ienākums, ja māki komunicēt, pelnīt tējas naudu un t.t., tava alga būs krietni lielāka par minimālo. Latvijas labākie un pelnošākie bārmeņi par tādiem ir kļuvuši sākot ar pirmo pakāpienu. Esi pacietīgs.
Ieteikums Nr.9 – Pārbaudes laiks un iespējamie cēloņi, kāpēc tevi nepaņēma darbā
Darba devējam nav vajadzīgs bārmenis bez pieredzes. Apmācīt personālu profesionālām niansēm ir darba ietilpīgs process. Ļoti bieži bārmenis bez izglītības var radīt uzņēmumam zaudējumus. Neviens tev neļaus trenēties, mācīties un eksperimentēt ar bāra klientiem. Vieglāk tevi ir atlaist un vietā paņem profesionāli. Principā pietiek 1-3 dienas, lai konstatētu vai tu esi ar profesionāls bārmenis vai tikai par tādu izliecies. Iesakām apmeklēt bārmeņu skolu.
Daži fakti, kas liecina, ka tu esi delitants:
Pirmajā darba dienā tu stāvi maliņā un gaidi, ka kāds tev pateiks, kādi ir tavi pienākumi aiz letes.
Pirmajā darba dienā ar tevi nerunā personāls.
Tu nepārvaldi kokteiļu pagatavošanas metodes, neizproti dzērienus un nezini, kā tos servēt.
Tavas darbības bārā ir lēnas un nepārliecinošas.
Tu regulāri meklē, kur kas atrodas. Nervozi skraidi aiz bāra letes.
Tu nemāki strādāt ar kases aparātu un karšu terminālu.
Tava saskarsmes māksla ir ierobežota, dīvaina vai arī tu esi kautrīgs.
Ieteikums Nr.10
Ļoti būtiski ir savlaicīgi iepazīties ar uzņēmuma iekšējiem noteikumiem un otrajā darba dienā neuzdot muļķīgus jautājumus darba devējam „kas man ir jādara?”. Ļoti bieži, tieši pirmā darba diena, ir ļoti nozīmīga. Iespējams pārbaudes laikā tev paveiksies ar kolēģi, kurš būs saprotošs, kas tevi pamācīs un veiks instruktāžu, taču ļoti reti tā notiek. Viņam nav izdevīgi tevi apmācīt, jo tas nozīmē, ka viņam ir vairāk darba, kuru viņš pilda tavā vietā. Bārmeņiem ar profesionālu izglītību parasti nav jāstāsta, ko darīt aiz bāra letes, viņi to zina paši.
Tev jāņem vērā, ka iespējams, jaunā kolektīva attieksme pret tevi būs negatīva. Tevi psiholoģiski testēs pavārs, viesmīļi un trauku mazgātāja. Tas ir neizbēgams fakts un tam ir savi iemesli. Ja no starta nespēsi nodibināt pozitīvu kontaktu ar personālu, baidos, ka nākošās darba dienas tev nemaz nebūs. Patstāvīgam bāra personālam ir milzīgs spēks un ļoti liela ietekme uz bāra vadību.
Ko darīt pirmajā darba dienā, kā veidot attiecības ar kolektīvu, kādi ir bārmeņa profesionālie pienākumi, uzrakstīšu citreiz, ja jums būs interese par šo tēmu.
Profesionālās pārbaudes laikā, piemēram, kad bārmenim tiek noteikts pārbaudes laiks viens mēnesis, ir jāņem vērā, ka tevi testēs ne tikai, cik skaists tu esi, cik labi tu orientējies dzērienos vai kā tu mētā pudeles. Galvenais bārā ir finašu rādītāji. Vai tu, proti, palielināt uzņēmumu peļņu, tieši vai netieši? Labākajos bāros tu tiksi novērtēts ņemot vērā finanšu rādītājus, piemēram, vidējā čeka lielums, sēdvietu noslogotības ātrums un daudzums, pasūtījuma izpildes laiks, up selling izmantošanas principi un citas nianses, par kurām māca bārmeņu skolās. Ja tavos darba pienākumos ietilps pieņemt pasūtījumu un veikt norēķinus, tad tu tiksi testēts, kāda ir tava spēja piesaistīt patstāvīgos klientus, un kāds ir tavs darba ātrums. Ja tavi personīgie finašu rādītāji būs zemāki par 20%, kā tavam kolēģim, baidos, ka tevi atlaidīs. Latvijā ir ļoti daudz bāru, kuri nemaz neveic pienācīgas inventarizācijas un bārmeņa darba efektivitātes izpēti – šādā bārā parasti tiek pieņemti bārmeņi bez izglītības.
Ceru, ka mani padomi kaut nedaudz tev palīdzēs. Apsveicu ar to, ka esi izlasījis tik tālu. Tava pacietība un vēlme progresēt ir apsveicama. Lai tev veicas!
Materiāls sagatavots Bar.lv bārmeņu treniņu centrā