Eiropas ekonomika un alkohols. | Bar.lv

alk

Eiropai ir centrālā loma pasaules alkohola tirgū; no tās nāk ceturtā daļa visā pasaulē patērētā alkohola, un vairāk kā pusi no pasaulē patērētā vīna ražo Eiropā. Tirdzniecība ir vēl vairāk koncentrēta Eiropā; 70% no eksportētā alkohola un gandrīz puse no pasaulē importētā alkohola ir saistīta ar Eiropas Savienību (ES). Lai gan lielākā daļa no šīs tirdzniecības norit starp ES valstīm, alkohola tirdzniecība dod aptuveni deviņus miljardus no EUR Eiropas Savienības kopējā preču saldo.

Ir grūti precīzi noteikt kontrabandas apjomu ES, lai gan saskaņā ar Eiropas Augsta Līmeņa Grupas Kontrabandas jautājumos aplēsēm 1996. gadā alkohola kontrabandas dēļ zaudējumi bija 1,5 miljardi EUR. Cenu starpībai ir lielāka loma likumīgā pārrobežu tirdzniecībā, kura ļauj personām legāli ievest alkoholu no valstīm, kurās cenas ir zemākas. Vismaz katrs sestais tūrists atgriežas no ārvalstīm, līdzi vedot alkoholiskos dzērienus.
Alkoholisko dzērienu nozarei ir ievērojama ekonomiska loma daudzās Eiropas valstīs. Alkohola akcīzes nodokļa ieņēmumi ES valstīs 2001. gadā veidoja 27 miljardus EUR, neņemot vērā tirdzniecības nodokļus un citus piegādes ķēdes maksātos nodokļus. Tā kā alkohola patēriņš ir relatīvi nemainīgs, valsts nodokļu ieņēmumus var daudz labāk prognozēt pēc vidējām nodokļu likmēm nekā pēc patēriņa līmeņa valstī.
Alkoholu arī saista ar daudzām darba vietām, tostarp ar 750 000 darba vietām dzērienu (galvenokārt vīna) ražošanā. Papildus ir arī vēl citi ar alkoholu saistīti darbi piegādes ķēdē, piem., krogos un veikalos. Var sagaidīt arī, ka samazinot tēriņus alkohola iegādei, samazināsies nodarbināto skaits, lai gan šis jautājums jāpēta sīkāk, alkohola un citās nozarēs gūtās liecības vedina domāt, ka kopējā patēriņa samazināšanās var arī nebūt saistīta ar darba vietu zudumu. Pamatojoties uz esošajiem datiem, 2003. gadā alkohola radītās kopējās materiālās izmaksas ES sabiedrībai bija 125 miljardi EUR, kas atbilst 1,3% IKP un aptuveni līdzinās nesen veikto aprēķinu rezultātiem tabakas jomā.
Nobeigumā vēlos piebilst, ka alkohols nenes tikai negatīvo mūsu sabiedrībā, kā vairums uzskata, ja alkohols tiek lietots apzinīgi un ar mēru, tad tas patiesībā tikai uzlabo kopskatu ekonomikā un padara jautrāku prātu.

Autors: Mārtiņš Lellis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *