Franču vīna termini | etiķete | Bar.lv

Vīns ir dzēriens, kura kvalitāte var mainīties atkarībā no izcelšanās vietas, augsnes tipa, ražošanas niansēm un daudziem citiem faktoriem. Saskaņā ar ES reglamentētiem normatīviem uz vīna etiķetes ir jābūt norādītiem kritērijiem, kuri detalizēti pastāsta par vīna izcelšanos, tipu un īpašībām. Šajā sadaļā tiks doti piemēri, kā pareizi nolasīt Franču vīnu etiķeti. Francijas kvalitātes kritēriji ir visaugstākie pasaulē, tāpēc, ja spēsiet viegli nolasīt zelta etalonu, tad citu valstu vīnu etiķetes jums problēmas nesagādās.

Francijas vīni tiek sadalīti trijās kvalitātes kategorijās

1. Vin de table (galda vīns)


Šie ir vienkārši vīni, kuri paredzēti masveida lietošanai. To kvalitāte variē atkarībā no izgatavotāja. Apmēram 40% kopējā vīnu klāstā ir tieši galda vīni. Ja vīns radīts Francijā, izmantojot vietējās vai importētās izejvielas un tiek izplatīts Francijas tirgū, tad pudeles etiķeti rotā uzraksts Vin de table de France.

2. Vin de pays (vietējais vīns)


Vīni tiek radīti noteiktos, stingri kontrolētos vīndaru reģionos. Pēc uzraksta „Vin de pays” seko vietas nosaukuma uzraksts, kurā vīns ir piedzimis. Dotajā piemērā tas ir miestiņš Francijas dienvidrietumos ar nosaukumu LOT. Netiek pakļauti stingrai kvalitātes kontrolei.

3. Appellation controlee (A.C.)
Appellation d`origine controlee (A.O.C.)

Viens vai otrs uzraksts uz vīna pudeles etiķetes norāda uz to, ka vīnam ir veikta stingra kontrole atbilstoši tā izcelšanās vietai (apelācijai). Katrā reģionā ir savs klimats un augsnes tips, kurš reāli ietekmē vīna kvalitāti un stilu. Atkarībā no šīm individuālajām īpatnībām eksperti nosaka kritērijus, kuri reglamentē audzējamās vīnogu šķirnes, ražas daudzumu, ražas novākšanas laiku, minimālo vīnogu gatavības pakāpi un alkohola saturu dzērienā, vietējās vīndaru tradīcijas, kā arī daudzas citas tehnoloģiskas nianses. Appellation controlee un Appellation d`origine controlee statusu saņem vīni kuriem piemīt vēsturiskais stils. Papildus uz etiķetes vienmēr ir jābūt teritorijas (apelācijas) nosaukumam, no kura nāk vīns. Dotajā piemērā vīns atbilst Chablis un Cote du Rhone teritorijas noteikumiem.
CRU – vīna dārzs, jeb augsti kvalitatīva vīna piedzimšanas vieta.
Tātad, ja uzmanīgi izlasīji augstāk minēto, tad uz doto brīdi zinām, ka pastāv trīs pakāpienu vīnu kvalitātes sistēma. Bet kā noteikt, kurš no vīniem ir augstāk kvalitatīvs, ja abi tie stāv uz viena līmeņa kvalitātes pakāpiena un abi ir izgājuši apelācijas kontroli? Atbilde ir vienkārša. Ne tikai vīniem, bet arī vīna dārziem tiek piešķirts kvalitātes status. Jo augstāk kvalitatīvs ir vīna dārzs, jo rezultātā izcilāks un dārgāks būs vīns. Kvalitāti vīna dārziem nosaka atkarībā no reljefa, augsnes tipa, saules vai nokrišņu daudzuma, vīnogu krūmu blīvuma, kā arī pēc daudziem citiem kritērijiem.
Lai izceltu vīnu, kurš ir saņēmis A.C. vai A.O.C. kvalitātes statusu, dažos Francijas reģionos vīndari etiķetes papildina ar kvalitātes zīmēm (terminiem) – Cru, kuri raksturo pašu vīna dārzu. Pirmie, kas ieviesa šo kvalitātes apzīmējumus bija Bordo reģiona vīndari jeb precīzāk vīna pildītāji pudelēs (negociant). 1855. gadā Francijas augstāko sasniegumu izstādē tika pieņemta vīna dārzu (Cru) klasifikācija, kur kā galvenais kritērijs tika ņemta vērā vīna cena salīdzinājumā ar kvalitāti. Atceries! „Cru” klasifikācija dažādos reģionos kvalitātes ziņā var būtiski atšķirties. Taču der zināt, ka šo statusu var saņemt tikai atzīti vīna dārzi, muižas vai ciemati.

Cru Bourgeois – termins attiecināms tikai uz Medoc (Bordo) teritorijas vīniem.

1.Premier Cru (1 er Cru) – augstas klases vīns.

Pirmās pakāpes kvalitātes apzīmējums Bordo reģionā un otrās jeb vidējās kvalitātes pakāpes apzīmējums Šampaņas reģionā. Oficiāls kvalitātes apzīmējums Burgundijas vīniem. Dotajā piemērā 1) Sauternes – vieta Bordo reģionā. 2) Chablis – teritorija, kura atrodas Burgundijā. 3) Champagne – Francijas reģions.

Grand Cru – vareni augstas klases vīns. Šis uzraksts rotā Bordo reģiona ciematu Sauternes, Medoc (no 1855. gada), Graves (no 1959. gada) un Saint Emilion (no 1955. gada) vīnu pudeles, kā arī Provansas reģiona vīna etiķeti, kurai papildus ir uzraksts „Cotes de Provence” (no 1955. gada). Grand Cru ir oficiāls vīna dārzu kvalitātes kritērijs Burgundijā un Elzasā. Augstākā pakāpes klasifikācija arī Šampaņas vīna dārziem.

Cru Classe – augstas klases vīns. Uzmanību pievērsiet vārdam „Classe”. Termins attiecināms tikai uz Bordeaux teritorijas vīniem.

Aplūkosim vīna etiķeti kopumā

Apzīmējumi, kuriem obligāti ir jābūt uz A.O.C. kategorijas Franču vīnu etiķetēm:
1. Vīna izcelšanās vieta. Var tikt minēts ciemata, teritorijas nosaukums vai saimniecības nosaukums.
2. Šis uzraksts liecina par to, ka vīns izgājis kontroli atbilstoši savai izcelšanās vietai. Parasti uzraksta vidusdaļā tiek minēts šīs vietas nosaukums.
3. Ražots Francijā. Šis uzraksts ir obligāts tikai tiem vīniem, kuri paredzēti eksportam.
4. Firmas nosaukums, kura šo vīnu ir pildījusi pudelēs.
5. Firmas adrese.
6. Vīna daudzums pudelē var tikt izteikts ml, cl vai l.
7. Alkohola saturs dzērienā.

Apzīmējumi, kuri nav obligāti , bet var tikt minēti uz Franču vīnu etiķetēm

8. Vīnogu dārza, saimniecības, pagraba vai pils nosaukums.
9. Vīnogu ražas gads. Dažkārt tiek izvietots uz mazākas etiķetes, kura atrodas uz pudeles kakliņa.
10. Uzraksts liecina par to, ka vīnu pudelē ir pildījis pats vīnogu dārza īpašnieks. Šo terminu ir atļauts izvietot tikai tad, ja vīnogu dārzs atrodas tiešā tuvumā ar saimniecību, kurā vīns tika izgatavots.
Papildus uzraksti
Identitātes numurs. Vīna īpašības, rekomendējamās pasniegšanas nianses.

Franču vīnu terminu vārdnīca
AC – Appellation controlee. Kvalitātes apzīmējums vīnam, kurš ir izgājis stingru teritoriālo pārbaudi.
AOC – Appellation d`origine controlee. Kvalitātes apzīmējums vīnam, kurš ir izgājis stingru teritoriālo pārbaudi.
Briques – 225 l tilpuma koka muca vīna nogatavināšanai.
Blanc de blancs – baltvīns radīts izmantojot gaišās vīnogu šķirnes.
Blancs de Noirs – baltvīns radīts izmantojot tumšās vīnogu šķirnes (biežāk šis termins tiek izmantots dzirkstošiem vīniem).
Brut – sauss (termins tiek izmantots dzirkstošiem vīniem).
Cave – vīna pagrabs.
Cave Cooperative jeb Cave des Vignerons – kooperatīvs vīna pagrabs jeb vīna darītava.
Cepage… – vīnogu šķirne (pēc uzraksta seko vīnogu šķirnes nosaukums).
Chateau – Tulkojumā no franču valodas nozīmē pils, taču vīnu pasaulē apzīmē arī vīnu ražošanas uzņēmumu, īpašumu vai kooperatīvu.
Climat – atsevišķs A.C. kategorijas vīnogu dārzs Burgundijā.
Clos – norobežots jeb individuāls vīnogu dārzs.
Commune – ciemats.
Cote – kalnu nogāze.
Cru – vīnogu dārza kvalitātes apzīmējums.
Cru Bourgeois – vīnogu dārza kvalitātes apzīmējums, kurš attiecināms tikai uz Medoc teritorijas vīniem.
Cru Classe – termins, kurš apzīmē augstu kvalitāti Bordo reģiona vīniem.
Cuve – tvertne jeb cisterna vīna uzglabāšanai.
Cuve Close – dzirkstošs vīns radīts izmantojot speciālu tvertņu metodi.
Cuvee – Cisternas saturs, kurš sastāv no daudzu labāko ražas gadu vīnu apvienojuma.
Demi Sec – pus sausa jeb pussalda garša.
Deuxieme Vin – otrās kvalitātes klases vīna dārzs. Termins biežāk attiecināms uz Bordo reģiona vīniem.
Departement – oficiāls reģionāls departaments.
Domaine – vieta kur atrodas vīna dārzs un pati ražotne.
Doux – salds.
Elevage – vieta kur vīns nobriest pirms to iepilda pudelēs.
Foudre- koka cisterna jeb liela koka muca.
Fut – ozolkoka muca.
Futs de Chene – reti sastopams termins, kurš norāda uz to, ka vīns ir izturēts mucā vai arī vīna fermentācija ir notikusi koka mucā.
Grand Vin – varens vīns. Parasti šis uzraksts rotā Bordo reģiona prestižākos vīnus, taču der zināt, ka šis termins neliecina par to, ka vīns tika pakļauts kvalitātes pārbaudei.
Grand Cru – vīnogu dārza jeb noteiktas teritorijas kvalitātes apliecinājuma termins.
Grand Cru Classe – vīnogu dārza kvalitātes apzīmējums, kurš attiecināms tikai uz Bordo teritorijas vīniem.
Grande Marque – Augstas klases tirdzniecības marka.
INAO (Institut National des Appellations d`Origine) – Nacionālais institūts, kurš kontrolē vīnu kvalitāti atbilstoši teritoriālajiem noteikumiem.
Lieu dit – atrašanās vieta.
Maceration Carbonique – šis termins apzīmē ražošanas īpatnību. Vīna fermentācija notiek slēgtā tilpumā kur nepresētas tumšās vīnogas tiek pakļautas oglekļa dioksīda ietekmei. Vīns sanāk maigāks ar zemāku miecvielu daudzumu.
Methode Champenoise – dzirkstoša vīna ražošanas tehnoloģija.
Millesime – ražas gads.
Mis en bouteille – Vīns pildīts pudelēs… (pēc uzraksta seko uzņēmuma nosaukums, kura šo vīnu ir pildījusi pudelēs).
Moelleux – vidēji salds.
Mousseux – dzirkstošs.
Negociant – tirdzniecības pārstāvis (starpnieks), kurš iepērk vīnu no mazākām saimniecībā un nodrošina tālāku realizāciju.
Nouveau – jauns.
Perle – viegli dzirkstošs.
Petillant / Petillance – viegli dzirkstošs.
Pigeage – vīna fermentēšanas tehnoloģiskā nianse. Fermentācijas procesa rezultātā no vīnogu miziņas izdalās vielas, kuras koncentrējas suslas virspusē. Lai vīns kļūtu piesātinātāks un aromātiski bagātāks vīndari ar speciālu palīginstrumentu šīs vielas novirza uz suslas apakšdaļu. Lūk, šo procesu dēvē par „Pigeage”.
Premier cru – kvalitātes apzīmējums, kurš liecina par augstas klases vīna izcelsmes vietu Burgundijā, Bordo, Elzasā vai Šampaņas reģionā.
Societe – Uzņēmējsabiedrība.
Sur lie – Nelielais gāzu saturs vīnā var parādīties pateicoties speciālajai vīnu ražošanas tehnoloģijai, kura tiek stingri kontrolēta. Šādiem vīniem uz etiķetes būs uzraksts „sur lie”, kas nozīmē, ka pēc fermentācijas beigām, līdz pat pildīšanai pudelēs, vīns tiek turēts kopā ar vīnogu izspaidām, kā rezultātā tas kļuvis eļļaināks un ar bagātīgāku aromātu buķeti. Vīna pudelē dažkārt ir novērojami nosēdumi, kas ir labvēlīgs faktors.
Recolte – vīnogu raža.
Reserve – vīni, kuru kvalitāti augsti ir novērtējusi patērētāju padome. Var būt ražoti izmantojot labvēlīga gada vīnogu ražu no viena vīnogu dārza, taču diemžēl man jāatzīstas, ka konkrētu formulējumu šim terminam atrast man neizdevās.
Sec – sauss.
Tardive – vīns radīts izmantojot vēlas ražas vīnogas.
Tete de Cuvee – augstas kvalitātes vīns, kurš sastāv no pirmā presējuma vīnogu sulas.
Trie – salds vīns, radīts izmantojot atlasītas vīnogas, kuras ir skārusi cēlā puve.
Vendange – vīnogu ražas gads.
VDQS (Vin delimite de qualite superieure) – kvalitātes apzīmējums vīnam, kurš ir izgājis pārbaudi. Šis uzraksts uz etiķetes ir obligāts tikai Francijas tirgū paliekošām vīnu pudelēm.
Vigneron – vīndaris.
Vin de Paille – salmu vīns. Termins radies pateicoties tam, ka vīnogas pēc novākšanas kādu laiku tiek vītinātas uz salmu segām. Šis process palīdz ogām koncentrēt vielas, kuras rezultātā reāli ietekmēs vīna garšu, aromātu un alkohola saturu.
Vin de Pays – kvalitātes apzīmējums vīnam.
Vin de Table – galda vīns.
Vin Jaune – dzeltenais vīns. Šādi dēvē Jura reģiona vīnu, kurš sākotnēji tika pildīts mucā tikai līdz pusei un saskarsmē ar gaisu tā virspusē parādījās baktēriju sega, kuru dēvē par floru. Šī interesantā tehnoloģiskā vīna ražošanas nianse ļauj vīnam iegūt interesantu garšu un aromātu.
Vin Ordinaire – parasts vīns.
Vin Tranquille – mierīgs vīns. Ir dzirkstoši vīni un ir mierīgi vīni.
Vignoble – vīnogulājs.

*P.S.
Ja tev šis materiāls liekas nepilnīgs – iesaisties diskusijā.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *