Vīna vēsture – Bar.lv

Vīna radīšanas process ir tik vienkāršs, ka nav zināms kad un kur pirmo reizi tika radīts vīns. Arheologi ir atraduši sulu spiedi (presi), kura datēta 4000 gadus p.m.ē., kā arī ir atrasti dažādi zīmējumi akmenī, kur attēloti cilvēki ar kausiem rokās un vīnogulāju lapu vainagiem galvā. Arī Bībelē var atrast tekstu, kas saistīts ar vīnu. Vēl joprojām daudzas valstis strīdas par vīna izcelšanā vēsturi, atsaucoties uz senām teikām un arheoloģiskajiem izrakumiem.
Senie grieķi stāsta, ka viņu Dievs vārdā Zevs reiz iemīlējis dumju, bet skaistu sievieti. Šī sieviete drīzumā palika stāvoklī. Pašam Dievam bija ļoti daudz pielūdzējas, kuras bija ļoti greizsirdīgas. Reiz viena no šādām sievietēm aizgāja pie Zeva mīļākās un prasīja tai, vai Zevs viņu mīl. Sieviete atbildēja, ka Zevs viņu mīl un pat ļoti. Tad šī greizsirdīgā pielūdzēja paprasīja, vai Zevs ir gatavs bērna dzimšanas brīdī no priekiem skaļi kliegt. Stāvoklī esošā sieviete atbildēja, ka Zevs izdarīs visu ko viņa dievam lūgs. Tā arī notika. Lai pierādītu, ka Zevs viņu mīl, sieviete palūdza kliegt bērna dzimšanas brīdi. Tikai Zevs zināja, ka ir notikusi traģēdija, bet solījums bija jātur. Bērna dzimšanas brīdī, visu varenais dievs Zevs kliedza līdz nemaņai. Visapkārt spēra zibeņi, zeme dega liesmās, apkārt bira akmeņi. Diemžēl bērna māte sadega, bet bērns paspēja piedzimt. Kad liesmas tuvojās mazulim, te pēkšņi parādījās vīnogu krūms, kurš liesmām aizšķērsoja ceļu. No tā laika cilvēki sāka pielūgt vīnogu krūmus. Zevs paņēma bērnu un iznēsāja to atkārtoti. Bija piedzimis jauns Dievs, kuru vēlāk visā pasaulē dēvēs par vieglprātības un jautrības dievu. Viņa vārds ir – Dionīss.
Francūži, kuriem gandrīz visa zeme sastāv no vieniem vīnogulājiem, stāsta, ka reiz Dievs iedevis vīnogu zariņu svētajam Pēterim un teicis, lai tas iestāda to kaut kur. Svētais Pēteris daudz nedomājot šo zariņu iestādījis vietā, kur tagad atrodas Francija.
Gruzīni stāsta, ka Dievs reiz dalījis visām nācijām zemīti, taču par gruzīniem aizmirsis. Kāds apvainojies gruzīns aizgājis pie Dieva un prasījis, kāpēc gruzīniem nav zemītes. Dievs atvainojās un teica, ka viņam vairs nav liekas zemītes, ka viņš visu ir izdalījis, lai gruzīni izmantojot viņa personīgo zemīti.
Ķīnieši savukārt stāsta mītus par Jui Dievu, kurš dāvājis cilvēcei vīnu.
Persieši vīna izcelšanos saista ar caru Džamšidu.
Baski stāsta par varoni vārdā Ano, kurš atveda vīnogu zariņu ar laivu.
Savukārt mūsdienu arheologi uzskata, ka vīna pirmsākumi ir meklējami Dienvidāfrikā, jo tur ir atrasti vislielākie vīna pagrabi.
Vīns ir prieks un jautrība, vīns ir bēdas un netikums. Vīns dāsni apbalvo un bargi soda.

Detalizētāku, katrs valsts vīna vēsturi, atradīsiet attiecīgās valsts, reģiona sadaļā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *