Izdota grāmata par kontrabandas spirta ceļiem no Igaunijas uz Somiju pagājušajā gadsimtā – Bar.lv

Izdota grāmata par kontrabandas spirta ceļiem no Igaunijas uz Somiju pagājušajā gadsimtā

Grāmatu apgāds “Zinātne” laidis klajā grāmatu “Spirta jūra. Kontrabanda Baltijas jūrā starp diviem kariem”, kuras atvēršanas svētki notiks šodien plkst.16 Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā.

Grāmatā uz līdz šim neizmantota plaša arhīvu materiāla pamata sniegta kopaina par kontrabandas spirta ceļiem no Igaunijas uz Somiju pagājušā gadsimta 90. un 30.gados, skatot šo norisi plašāk uz citu Baltijas jūras zemju fona, aģentūru LETA informēja Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas pārstāve Inta Šmitiņa.

Grāmatas autori ir Latvijā labi pazīstamais igauņu vēsturnieks, Tallinas universitātes profesors Raimo Pullats un viņa dēls juridisko zinātņu doktors Risto Pullats, kā arī latviešu vēsturnieks Aigars Urtāns.

Pirmo reizi spirta kontrabanda Baltijas jūras telpā aplūkota kā viena no starptautiski organizētas noziedzības izpausmes formām. Ziemeļzemju stingrā alkohola politika, augstās alkohola un tabakas akcīzes, kā arī dzīves līmeņa atšķirības Baltijas jūras piekrastes zemēs veicina kontrabandu arī mūsdienās. Organizētā noziedzība šodien izpaužas vispirms narkotiku kontrabandā Baltijas jūrā, kas pirms Otrā pasaules kara bija “Spirta jūra”, nu ir kļuvusi “mare narcoticum”.

Igauņu autoru apjomīgo un detalizēto pētījumu papildinājis un nodaļu par spirta kontrabandu Latvijā uzrakstījis Urtāns.

Autori cer, ka šī grāmata būs interesanta vēsturniekiem, novadpētniekiem, kriminologiem, policijas, robežsardzes un muitas darbiniekiem, kā arī plašam lasītāju lokam, it īpaši piekrastes un salu iedzīvotājiem. Cerams, tā būs pamācoša Baltijas jūras valstu vadītājiem, veidojot saprātīgu tautas un valsts interesēs pamatotu alkohola un nodokļu politiku, norādīja Šmitiņa.

Izdevums papildināts ar vērā ņemamiem pielikumiem, kuros ir atrodami plaši avotu un literatūras saraksti, skaitļi un tabulas, kas raksturo spirta kontrabandu. Izdevums satur arī bagātīgu vizuālo materiālu – fotogrāfijas, kartes, dokumentus, kas būtiski papildina izklāstu.

Vienlaicīgi ar grāmatas atvēršanu šodien notiks arī Igaunijas Jūrmalnieku muzeja (Tallina) veidotās izstādes “Spirta kontrabandisti” atklāšana, kas vēsta par kontrabandas spirta uzvaras gājienu pagājušā gadsimta 20.gados, aizlieguma likuma atcelšanu, spirta kontrabandu mūsdienās, populārākajiem kontrabandistiem, sievietēm spirta biznesā, pārvadāšanas veidiem un citām aizraujošām lietām.

Grāmatu izdevis apgāds “Zinātne”, bet no igauņu valodas tulkojusi Renāte Blumberga, tai ir Aivara Plotkas veidots vizuālais noformējums.

Aila Ādamsone
LETA

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *