Jūramalas krodziņš „Kūriņš” | Bar.lv

Tēma: Interesanti Latvijas bāri.
Atveru vārtiņus un tie nočīkst kā vēsturisks senču mantojums. Kāds dēlītis turās ļoti braši, bet kāds aiz vecuma kustās, tomēr savu pievilcību nav zaudējis. Blakus ieejai stāv veca zvejnieku laiva. Tā nolikta speciāli, vai jūras viļņi to izskalojuši krastā? Laikam jau nolikta speciāli, diez vai kāds tik patvaļīgi būtu pametis pagājušā gadsimta jūras dārgumu. Tomēr mazajiem bērniem tā ir gana interesanta spēļvieta – var iejusties zvejnieku lomā. Otrā pusē majestātiski stāv lielas šūpoles. Priekšpusē aug kārkli, pūpoli un citi krūmveidīgie augi. Sperot pāris soļus uz priekšu, paveras aizraujošs skats – vairāku desmitu metru platumā plešas smilšainā Jūrmalas pludmale, kas satiekas ar mīloši bangojošo Baltijas jūru. Viļņu bangošana ar vēju saiet vienmērīgā troksnī, kas nomāc pārējās skaņas. Tipiskā jūras smarža ieved ūdens pasaulē, bet nākas no tās atgriezties, jo burkstošais vēders liek doties iekšā „Kūriņā”.
1993. gadā atvērtā kafejnīca un krogs vienā, kas aizņēmusi mazu daļiņu Jūrmalas sirds, atgādina  zvejnieka sētu, kas gaida viesus, lai pacienātu ar tikai sev zināmiem gardumiem. Tā ir brīnišķīga atpūtas vieta tūristiem un iebraucējiem, kas vēlas nobaudīt gardu maltīti, iedzert alus kausu vai ko stiprāku. Bet vietējiem – kaugurniekiem un pārējiem jūrmalniekiem, – tas ir kas vairāk par krodziņu. Vieta, kur kopā satikties, lai pārrunātu savus priekus un bēdas, lai dotu padomu draugam un vienkārši izbaudītu laiku. Tās ir tradīcijas, lepnums un mīlestība. Nekur citviet pasulē neatradīsiet ko līdzīgu – vienkāršs, ar savu šarmu un auru, bet gluži ka magnēts spēj pievilkt ikvienu cilvēku. Šeit ierodas ģimenes, draugi, iemīlējušies pārīši un vienkārši paziņas. Ikviens vietējais, picērijas, restorāna vai bāra vietā, izvēlēsies doties uz „Kūriņu”, jo atcerēsies, cik labi tur gājis iepriekšējā reizē.
Viss interjers darināts no dabīgiem materiāliem. Priekštelpa veidota nojumes formātā ar koka sienām un salmu jumtu. Kā interjera dizains gar sienām karājas zvejas tīkli, kas vairākus desmitus reižu pabijuši sāļajā jūras ūdenī un pievilinājuši tajā mītošās zivteles. Pie ieejas, jau iegrimis zemē, stāv milzīgs enkurs. Agrāk stiprināja kuģu līdzsvaru ūdenī, bet nu notur pastāvīgos apmeklētājus. Garie koka galdi, kas apkārt sēdošos vieno un dara draudzīgākus, apvienoti ar tāda paša stila koka garajiem krēsliem. Gluži kā piknika vietā, vai laukos Jāņu laikā. Ir paredzēts stūrītis smēķētājiem, tomēr lielākais plašums paredzēts nesmēķējošajiem, kas atdalīts ar pītu zaru starpsienu. Pašā galā atrodas paaugstinājums, uz kura ikdienā stāv šūpolītes un spēļu klucīši, kur savu laiku var kavēt mazās ģimenu atvases. Bet svētku dienās, kad krogs ir ļaužu pārpildīts, uz paaugstinājuma spēlē mūzikas grupas. Parasti tie ir šlāgertipa mūziķi, kas priecē vietējo sirdis. Vienmēr, sēžot pie galdiņa, ir sajūtams ārpusē noklīdušais vējš vai spīdošā saule. Pats krodziņš ir neliela koka mājiņa, kas atgādina kuģa kajīti. No ārpuses maziņa, bet, ieejot iekšā, paveras omulīga telpa. Tur atrodas vien trīs galdiņi, bet ap tiem, draudzīgi saspiežoties, var sasēsties palielāka kompānija. Lieki piebilst, ka tieši siltajā gada periodā „Kūriņš” tiek apmeklēts visbiežāk. Ziemā pieejama mājīgā kajīte, tomēr lielas kompānijas pavadībā varētu būt pašauri. Sezonas laikā krodziņš var uzņemt ap simts viesu. Vasarā, pēc siltās saules staru uzņemšanas, vai volejbola spēles, droši var doties iedzert alus kausu, vai ar maltīti uzņemt jaunu enerģiju. Gādīgie saimnieki vienmēr savus viesus ar smaidu sejā uzņem no pulksten 12:00 – 23.00.
Dažkārt nemaz nevajag taisīt vaļā ēdienkarti, jo katram ir kāds īpašs ēdiens, kas iecienīts un allaž tiek notiesāts gardu muti. Bet atverot, varu pārliecināties, ka savu apetīti šeit var remdēt jebkuras gaumes gardēdis. Īpaši vēlos izcelt gardo picu. Tā nav tāda, ko mēs redzam picērijās, vai veikalu plauktos. Gribētos teikt, īsts lauku šedevrs – šķēle, kas ir 3 – 4 centimetru biezumā. Pēc izvēles, uz tās liek desu vai šķiņķi, tomātus, papriku, bagātīgu siera kārtu un citus gardumus. Ikvienam apmeklētājam ieteiktu nomēģināt tieši šo ēdienu. Salāti vienmēr tiek likti bagātīgā porcijā. Siera, šķiņka, gaļas, krabju, alus u.c. Meitenēm šīs porcijas pievarēšana var sagādāt problēmas. Aukstākā dienā varam nobaudīt karstu zupu. Cilvēki ar lielāku apetīti var izvēlēties vistas, cūkas vai liellopa gaļas ēdienus ar piedevām. Pie alus kausa noderēs gardie ķiploku grauzdiņi, vai frī kartupeļi, kas apbērti ar garšvielām. Šādus kartupeļus neatradīsiet nekur – ar cietu garoziņu un mīkstu iekšu. Entās reizes labāki par visiem Mc’Donalda un pārējiem kartupeļiem. Kopā ar majonēzi un kečupu tie rada īpatnēju un specifisku garšu, kas pievar izsalkumu. Saldo ēdienu cienītāji var noprovēt saldējumu ar augļiem un šokolādes piedevu. Tomēr nav jau obligāti jāēd. Draugu un sarunu klātbūtnē var sasildīties ar siltu tēju. Vīriešiem pie sirds tuvāk ies izlejamā alus kauss. Vienmēr smaidošais kolektīvs liks pasmaidīt un nobaudīt gardo maltīti.
Ejot prom, rodas tāda padarīta darba sajūta. Pāris stundas, kas kopā ar draugiem pavadītas „Kūriņā”, rada smaidu. Smaidu, kas sejā rodas ikreiz, kad iedomājos par šo vietu. Tas nav vienkārši pavadīts laiks, bet lietderīgi pavadīts. Kauguru pludmale nav iedomājama bez šīs vietas. Tie viens otru papildina. Ik gadu vietējie iedzīvotāji un saimnieku draugi kopīgi pulcējas, lai ar smilšu maisiem stiprinātu un pasargātu zvejnieka sētu. Stāda jaunus pūpolus un kārklus, kas ēku pasargā no asā ziemeļu vēja. Aizveru čīkstošos vārtiņus, atmetu skatu uz piejūras celtni un dodos ikdienas gaitās. Bet uz atkalredzēšanos.

Kaugurciems 47, Jūrmala, LV-2016

Latvia, Riga bars & restaurant 
Autors: Kristians Avotiņš

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *