Latvijas alus darītavu vēsture | Bar.lv

Lāčplēša alus darītavas pirmsākums ir 1948.gadā Lielvārdē dibinātais leģendārais kolhozs Lāčplēsis, kur pirmo reizi alus tika darīts tā paša gada Līgo svētkos. Viens no populārākajiem aliem Latvijā. Sasniedzot patērētāju lielo pieprasījumu 2008.gadā ražotne tiek pārcelta uz Liepāju.

Piebalgas alus, lai gan darītava darbojas tikai kopš 1989. gada, alus ražošanas procesā tiek ievērotas gandrīz 500 gadus vecas tradīcijas. To pamatā ir 1512. gadā pieņemtā vācu Alus tīrības likums jeb aldaru goda kodekss. Gatavošanas procesā tiek izmantotas tikai četras sastāvdaļas – ūdens, miežu iesals, apiņi un raugs.

Brūveris alus ražotne dibināta 1995. gadā un tai piemīt mazās alus darītavas statuss, realizējot aptuveni 500 tūkstošus litru alus gadā. Brūvera specializācija ir tādu elitāru alus šķirņu darīšana kā ingvera alus vai baltais alus.

Cēsu alus darītava tiek uzskatīta par vecāko ne vien Latvijā, bet visā Ziemeļeiropā. Cēsu pils revīzijas protokolā alus pirmo reizi minēts 1590. gadā. Alus recepte vairāk nekā četrus gadu simtus esot turēta lielā noslēpumā un nodota no paaudzes paaudzē. 2010.gadā iegūst sudraba līmeņa novērtējumu, ilgtspējas indeksa noteikšanas procedūrā.

Tērvetes alus nelielā darītava Tērvetē bija pirmā Latvijā, kas kolhozu palīgražošanas nozarē uzdrīkstējās konkurēt ar lielajām pilsētu alus darītavām ar pudelēs pildītu alu. Vēl līdz šim brīdim visas alus darīšanai nepieciešamās miežu šķirnes tiek izaudzētas turpat uzņēmumā. 1992. gadā kolhozs tiek privatizēts, izveidojot paju sabiedrību.1998. gadā pārtop par akciju sabiedrību ‘’Agrofirma Tērvete’’.

Valmiermuižas alus  pirmsākumi meklējami tālajā 1624. gadā, kad vietējā Pils krogā ticis pārdots ap 130 alus mucu gadā. Mazā muižas alus darītava atsāka darbību 2009. gadā, ražošanā izmanto, Vidzemes dzīļu ūdeni un īpašu alus raugu, kas tiek pavairots un aprūpēts alus darītavā.

Bauskas alus no pirmā būvdarbu sākuma līdz pat šai dienai 1981. gadā dibinātajā Bauskas alus darītavā par alus ražošanas tradīciju ievērošanu rūpējas vecākais alus darīšanas speciālists Latvijā – Kārlis Zālītis. Par aldara ieguldīto darbu alus darīšanā 2001.gadā viņam pat piešķirts 5. pakāpes Trīszvaigžņu ordenis. 2007. gadā saņem diplomu ‘’Gada prece 2006’’

Līvu alus darītava dibināta 2000. gadā, pēc tam kad divus gadus Lejaskurzeme bija atstāta bez nevienas alus darītavas. Šobrīd par otru lielāko alus darītavu Latvijā atzītā ražotne 2010. gadā sasniegusi lielāko pieaugumu alus tirgū starp visiem Latvijas ražotājiem.

Aldaris ir lielākā alus ražotne Latvijā un viena no lielākajām Baltijā. Alus darītavas vēsture aizsākusies 1865. gadā. Aldara produkcija  2008. gadā aizņēma 46,1%  tirgus daļas. Sākot ar 2010. gadu‘’Aldaris’’tiek pozicionēts kā viens no ‘’Carlsberg Group’’ uzņēmumiem.

Autors: Matīss Priednieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *