11 LEĢENDAS PAR SLAVENIEM KOKTEIĻIEM | Bar.lv

Cik bieži pasūtot kokteili Tu zini, kāds ir tā stāsts? Kokteiļi ir liela daļa no mūsdienu dzīves stila. Pastāv interesanti veidi, kā pasniegt jebkuru  kokteili, ik katram no tiem ir savs stāsts. Alkohols atraisa mēli un cilvēki parasti kļūst daudz runīgāki un sabiedriskāki. Šī kombinācija savukārt ir radījusi daudzus stāstus par mūsu iecienītajiem kokteiļiem.

BELINI


10 cl Prosecco
5 cl svaigs persiku biezenis

Glāze: Šampanieša glāze
Metode: Build

Šī apburošā dzirkstoša vīna kokteiļa izcelsme ir ļoti skaidra. Giuseppe Cipriani šo kokteili sāka pasniegt savā bārā laika posmā starp 1934. un 1948.gadu. Šis rozā dzēriens viņam atgādinājis kādu itāļu renesanses mākslinieka Giovanni Bellini gleznu, tāpēc Cipriani nosaucis kokteili par godu māksliniekam.

TOM COLLINS tom kolins
4.5 cl Old Tom džins
3 cl svaidi spiesta citronu sula
1.5 cl cukura sīrups
6 cl Sodas ūdens

Glāze: Highball glāze
Metode: Build
Dekorācija: Citrona šķēle un kokteiļu ķirsis

1874.gada vasarā simtiem Ņujorkas iedzīvotāju dzirdēja neglaimojošas ziņas par sevi, laikā kad atradās ārpus pilsētas. Šīs neglītās baumas pēc nostāstiem izplatīja kāds nevienam nepazīstams kungs vārdā Toms Collins. Liela daļa cilvēku nebija gatavi riskēt ar savu reputāciju un nolēma atrast Collinsa kungu, lai apturētu baumu izplatīšanos. Zemūdens akmens slēpjas tajā, ka šis Toms Collins patiesībā neeksistēja un runas par baumu izplatīšanu bija tikai joks. Lai pastiprinatu joku bārmeņi sāka gatavot šo atspirdzinošo džina kokteili, lai ikreiz kad kāds iegriežas bārā meklējot Tomu Collinsu pretī saņemtu atspirdzinošu vasaras kokteili.

 

NEGRONI

3 cl džins
3 cl Campari
3 cl salds vermuts

Glāze: Old-fashioned
Metode: Build
Dekorācija: Apelsīna šķēlīte

1919.gadā āperatīva kokteili izgudroja Count Camillo Negroni. Negroni kungs beiži sūdzējies par savu kokteili Americano, jo tam neesot dzirksteles, tāpēc viņš lūdzis barmenim nomainīt kokteili esošo sodas ūdeni pret džinu, un tā radās slavenais aperatīva kokteilis Negroni.

 

LONG ISLAND ICED TEA LONG ISLAND ICED TEA

1.5 cl silver tekila
1.5 cl vodka
1.5 cl gaišais rums
1.5 cl triple sec
1.5 cl džins
2.5 cl svaiga citronu sulua
3 cl cukura sīrups
Top Up Kola

Metode: Build
Glāze: Highball glāze ar ledu
Dekorācija: Laima vai citrona miziņa
Paskaidrojumi: Pasniedz ar salmiņu

Leģenda vēsta, ka šo dzērienu esot izgudrojušas mājsaimnieces, lai izvairītos no nosodošiem ģimenes lockekļu skatieniem, jo dzēriens lielajā glāzē atgādinājis nevainīgu ledus tēju un neviens nepamanīs iztrūkstošo alkaholu, ja tiks paņemts no visa pa druskai, tā arī radusies slavenā „Longailendas ledus tēja”.

 

IRISH COFFEE 

4 cl īru viskijs
9 cl karsta kafija
3 cl salds krējums
1 tējk. brūnā cukura

Metode: Build
Glāze: Karstum izturīga glāze vai krūze

Ja vairākuma kokteiļu izcelsme ir noslēpumā tīta, tad nostāsts par Īru kafiju ir krietni tuvāks patiesībai nekā viena otra apšaubāma leģenda. Reiz Īrijā esot atcelts lidmašīnas reiss, un bārmenis pielējis viskiju kāda nosaluša amerikāņu pasažiera kafijas tasē, cerot tā savu klientu sasildīt. Arī pārējie pasažieri sajūsminājušies par viņa izgudrojumu un sākuši taujāt, vai tā esot Brazīlijas kafija. Bārmenis atbildējis, ka tā ir īru kafija. Dzēriens pasažieriem tā iepaticies, ka runas par to izplatījušās Amerikā, kur tas drīz vien tas kļuvis ļoti populārs. Tomēr jāpiebilst, ka sākumā kokteilim netika pievienots putukrējums un cukurs.

 

ZOMBIE ZOMBIE
1,5 cl gaišais rums
3 cl tumšais rums
4,5 cl aprikožu brendijs
1,5 cl 73 % rums
3 cl laima sula
6 cl ananāsu sula
2 dash grenadīna sīrupa

Metode: Build
Glāze: Huriccane glāze ar ledu
Dekorācija: Kokteiļu ķirsis

„Zombijs” ir kokteilis, kura standarta recepte nav zināma. Kokteiļa radītājs Dons Bīčkombers ar ši dzēriena recepti nācis klajā, kad kāds klients pasūtījis kokteili uz paģirām. Pēc pāris dienām klients atgriezies ar sūdzībām, ka bārmeņa pasniegtais dzēriens visu dienu licis klientam justies kā zombijam. Tieši tā arī radies šī kokteiļa nosaukums.

 

PINA COLADA pina colada
3 cl gaišais rums
9 cl ananāsu sula
3 cl kokosriekstu piens

Metode: Blenderī ar ledu
Glāze: Hurricane glaze
Dekorācija: Ananāsa šķēlīte
Paskaidrojumi: Pasniedz ar salmiņu

Pina Colada pieder kokteiļu vēsturē slavenākajiem dzērieniem, tas pat ir minēts dziesmā, kurai droši vien varētu pievienoties jebkurš, jo gandrīz katrs zina vismaz dažas tās rindas. Tulkojumā no spānu valodas Pina Colada burtiski nozīme saspridzināts ananās. Šis tropiskais dzēriens tiek uzskatīts par Puerto Rico nacionālo dzērienu un kagru gadu 10. jūlijā tiek svinēta nacionālā Pina Colada diena.

 

CUBA LIBRE 


5 cl gaišais rums
15 cl kola
1 cl svaiga laima sula

Metode: Build
Glāze: Highball glāze ar ledu
Dekorācija: Laima daiviņa

Pirmie stāsti par šo kokteili atrodami ap 1900.gadu neilgi pēc spāņu un amerikāņu kara Neatkarīgi no tā kurš tad īsti izdomāja šo populāro kokteili, Teodora Roosvelta karavīri vai kubiešu bārmeņi, neapgāžams paliek fakts, ka Cuba Libre tulkojumā nozīmē Brīvību Kubai un apzīmē Karību salu neatkarību no Spānijas.

 

TOM AND JERRY irish coffe
Šis populārais ziemassvētku kokteilis nav nosaukts par godu multfilami ar kaķi un peli, bet gan par godu tā izgudrotāja britu žurnālista grāmatai ar mēli mežģošu nozaukumu Life in London: Or the Day and Night Scenes of Jerry Hawthorn, Esq., and His Elegant Friend Corinthian Tom. Vēlāk gan grāmatas nosaukums ticis saīsināts uz vienkārši Tom and Jerry. Isumā sakot dzēriena nosaukums bijis veinkārši mārketinga triks. Tom and Jerry kokteiļa receptes ir atrodamas daudz un dažādās variācijās.

HARVEY WALLBANGER 


4,5 cl vodka
9 cl apelsīnu sula
1,5 cl Galliano liķieris

Metode: Build
Glāze: Highball glāze ar ledu
Dekorācija: apelsīna šķēlīte

Kokteilim ir ļoti amizants nosaukums. Iespējams, ka to pagājušā gadsimta 50. gados izgudroja pasaules čempions miksēšanas mākslā Donato Antone, tomēr leģenda vēstī, ka kokteiļa nosaukumam ir pavisam cita izcelsme. Klīst dažādi nostāsti par puisi Hārviju, kuram paticis sērfot. Pēc darba viņš gandrīz ik dienas iegriezies bārā, lai iemestu kādu glāzīti. Viņam patika pievienot dzērienam Galliano, tāpēc dažkārt, pieceļoties no krēsla, klūpot pie bāra un sasitot dažādus priekšmetus, viņam gadījies arī ietriekties ar pieri sienā. Tā dzēriens drīz vien iemantojis nosaukumu Harvey Wallbanger jeb tas kurš šitas pret sienu.

 

BLOODY MARY 

4,5 cl vodka
14 cl tomātu sula
1,5 cl svaiga cironu sula
2 dash Worcestershire mērce
1 dash Tabasco
Šķipsniņa sāls un pipari

Metode: Build
Glāze: Highball glāze
Dekorācija: Selerijas sakne

„Asiņainā Mērija” ir tik populārs kokteilis, ka ar to pat nav jāiepazīstina. To bieži lieto agri no rīta kā zāles pret paģirām. Ir daudzi „Asiņainās Mērijas” varianti, bet tie visi iekļauj degvīnu, tomātu sulu un garšvielu komplektu aromātam. Ja vairākums ļaužu piedēvē dzēriena izgudrošanu kādam 1900. gadu sākuma restorāna īpašniekam, tad citi ir radījuši neparastāku stāstu un dzēriena nosaukumu saista ar karalieni Mariju I, kura ieguvusi šādu iesauku, cietsirdīgi mēģinot atjaunot Anglijā katoļticību. Valda pat uzskats, ka tomātu sula dzērienā simbolizē asinis. Tomēr nav nekādu pierādījumu, kas apstiprinātu šīs teorijas patiesumu.

Iesūtīja: Krista Sileniece

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *