Martini glāze (Klasiskā kokteiļu glāze) – Bar.lv

Martini glāze pasaulē pastāv jau daudzus gadus un ir kļuvusi plaši pazīstama ne tikai bārmeņu vidū. Tās īpašā, pat valdzinošā forma un smalkā kājiņa radījusi to paliekošu un neaizstājamu citu glāžu vidū. Martini glāzei ir savi īpaši parametri, pēc kuriem tā tiek radīta, lai tā būtu gan stilīga, gan ērta un funkcionāla. Tai ir V-veida forma un gara kājiņa. To iedala 3 izmēros pēc tilpuma : 60-80ml, 120ml un 200-300ml. Daudzi to uzskata vienkārši par glītu glāzīti sieviešu dzērieniem un ne bez iemesla, jo šo glāžu tipu īpaši ir iecienījušas sievietes.

Vēsture.
Šis glāzes tips ir domāts vienkāršiem kokteiļiem bez ledus, tādiem kā Manhattan un Dry Martini. Šobrīd šādās glāzēs tiek lieti arī kokteiļi ar sarežģītākām receptēm, krāsu slāņiem un neticamām dekorācijām.
Līdz Martini dzēriena nākšanai pasaulē martini glāzes sauca par kokteiļu glāzēm. Kopš 19.gs. beigām, kad tika izgudrots Dry Martini kokteilis (Martinezā, Kalifornijā), šo glāžu popularitāte sāka pieaugt un nosaukums pārtapa uz mūsdienās tik populāro – martini glāze. Tā kļuva par sava veida elegances simbolu.
Leģenda vēsta, ka martini glāzes tika radītas tāpēc, lai dzērienu varētu ātri izdzert. Sausā likuma laikā, kad apritē bija daudz nelegālā alkohola, martini glāze padarīja dzērienu viegli izdzeramu policijas reida laikā.

Martini glāzes funkcijas.
Martini glāzes ir veidotas ar garu kājiņu, lai dzēriens pēc iespējas ilgāk paliktu auksts. Atšķirībā no old-fashioned vai highball glāzēm martini glāzēs ledu neliek, tāpēc kokteilis uzsilst ātrāk. Turot glāzi aiz kājiņas, klients neuzsilda kokteili ar savu rokas siltumu. Kā arī garā kājiņa ļauj izpausties glāžu dizainā.
Tiek izteikti minējumi, ka V-veida forma glāzes augšdaļā tika veidota, lai labāk izteiktu džina aromātu. Kā arī konusveida augšdaļai ir speciāla struktūra, lai neļautu dzēriena komponentiem saslāņoties. Kā arī tiek uzskatīts, ka martiņi glāzes forma radīta, lai īpaši izceltu olīvu vai ķirsīti, kad tas atrodas glāzes apakšā.

Populārākās dekorācijas Martini glāzei
Kokteiļu ķirsītis, olīvas, dažādas nelielas ogas (īpaši vasaras sezonā), sāls vai cukura maliņa un citrusaugļu miziņas spirāle.
Kokteiļa ķirsītis un olīva lieliski ieguļas martini glāzes pašā apakšā. Bieži vien tos uzsprauž uz speciāla iesmiņa, lai klients pēc kokteiļa malkošanas tos varētu viegli paņemt. Dažādās dekorācijas padara kokteili stilīgāku un iekārojamāku klientu acīs.

Martini glāzes ir ļoti daudzveidīgas. Pasaulē plaši pazīstamas ir „Lolita designs” martini glāzes, kuras tiek radītas iedvesmojoties no modes, dažādiem svētkiem un personībām.

 

Autore: Beatrise Birina – ieskaites darbs (Bar.lv bārmeņu treniņu centrs)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *