Pārbaude bārā | Bar.lv

Neesmu jurists, tāpēc cilvēciskā valodā vēlos padalīties ar pieredzi, saistībā ar valsts instanču pārbaudes modeļiem.

variants nr. 1 – kontrolpirkums bārā
Parasti vairāki policisti, civilajā apģērbā ar mapītēm padusēs, nopērk dzērienu tīrā veidā. Pārbauda atbilstību kartē reklamētai normai (ml). Pārbauda bārmeņa precizitātes mākslu. Kartē norādītajam daudzumam un cenai, vismaz vienā dzērienu kartē (Menu), jābūt latviski noformētam, izmantojot “Ls”, “LVL” apzīmējumus cenām.
Tiek pārbaudīts kases čeks un tur rakstītais. Akcīzes preces atšifrējums čekā, piem. vodka „Moskovskaja”, cena par vienību (50ml), vienību daudzums, naudas atlikuma summa. Tad, kad ir konstatēti pārkāpumi vai to neesamība, pārbaudītāji atklāj kārtis, uzrādot apliecību. Dažkārt policisti izdrukā „X” kases atskaiti, palūdz bārmenim, minēt lādē esošo summu (skaidra nauda lādē). Ja summa lādē sakrīt ar policistu rokā paslēpto „x – atskaiti”, tad ir OK.

variants nr. 2 – pārtikas preces un to reģistrācija
Lai varētu policistiem pierādīt preces izcelsmi, visiem produktiem bārā ir jābūt ar atbilstošu dokumentu, preču pavadzīmi vai čeku, ik sevišķi tas attiecas uz akcīzes precēm. Alkoholu un tabaku var pirkt veikalos, taču čekā kvītī ir jābūt norādītam dzēriena akcīzes numuram. Šāds čeks, vienas diennakts laikā, jāiereģistrē akcīzes preču žurnālā vai POS  sistēmā. Nepazaudējiet korķi ar akcīzes marku, ja pudelei ir geizeris (uzmava). Kad dzēriens beidzies, neaizmirstiet deformēt akcīzes marku izmetot korķi. Neturiet liekus korķus ar akcīzēs markām tirdzniecības zonā. Neizmetiet bāra miskastē, klientu ienestus dzērienus.
Akcīzes preču aprites likums, sods sākot no 50 – 4500 Ls

variants nr. 3 mērglāzes
Nesen samaksāju sodu 50 Ls apmērā par mērglāzēm. Tagad tām ir jābūt ar jauno ES atzīmi. Mūsu kokteiļu bārā ir vairāk kā 10 dažādi mērinstrumenti. Karotītes, pipetītes, mērglāzītes un citi, tai skaitā arī Latvijā verificētas mērglāzes.
Vecās, verificētās mērglāzes vairs neder.  Latvijā vairs verifikāciju mērglāzēm neveic un kur iegādāties jauna tipa mērglāzes, Valsts meteoroloģijas centrā, paskaidrot nevarēja. Sods un viss. Paskaties vai uz tavas mērglāzes ir šie simboli, saglabā iepakojumu ar šiem simboliem.

likums

variants nr. 4. mūzika un divas reketieru organizācijas AKKA/LAA un LaIPA
Policisti var jūsu bāram pārbaudīt mūzikas atskaņošanas atļaujas. Ik gadu jāmaksā samērā lielas nodevas, divām organizācijām. Cik noprotu, viena atbild par izpildītājiem (dziedoņi), savukārt cita par autoriem (tie ir mūzikas un teksta sacerētāji dziedoņiem).
Ja atskaņo TV un radio – pirmā takse
Ja atskaņo CD – tad jau pilnīgi cita cena (dārgāk, protams ). CD jābūt legālam.
Ja atskaņo MP3, jāiesniedz saraksti, ko tieši tu atskaņosi no sava datora vai matricas, lai varētu dziesmu izpildītājam nosūtīt honorāru. Vajadzēs atkal piemaksāt
Ja skaļruņus izliksiet uz ielas, piem. vasaras kafejnīcā – esiet gatavi vēl piemaksāt.
Ja atskaņosiet dzīvo mūziku – neaizmirstiet saskaņot un piemaksāt. Ja dziedāsi pats, savas sacerētas dziesmas, maksāt vajadzēs jebkurā gadījumā.
Ja tirgosi ieejas biļetes uz savu balli – tad pēdējā, lielā nodeva.
Sods draud par jebkuru pārkāpumu.

Personīgi es neesmu pret pārbaudēm, taču tām ir jābūt korektām. Bieži vien pārbaudes paralizē bāra darbu vismaz uz 40 minūtēm, pat ja arī viss ir kārtībā, darbs izčakarēts. Pārbaudes laikā, bārmenis, klientu acīs, pakāpeniski pārtop par noziedznieku, kā ne kā policija ar viņu runā. Bieži vien policija ieslēdz spilgtu gaismu nakts klubā, lai labāk varētu saredzēt pārkāpumus, taču kā jūtas klienti tajā brīdī, viņus neinteresē. Pat ja arī viss ir kārtībā (pat ja akcīzes korķīši pielīmēti ar skoču pie pudelēm), pārkāpums tiks atrasts. Tā piemēram nesen bāru sodīja par pīpēšanas aizlieguma zīmes neuzlīmēšanu pie ieejas durvīm. To, ka bārā nepīpē vispār un to, ka pārkāpumu novērsām uz vietas, izdrukājot un pielīmējot zīmi, ka par ugunsdrošību atbild mājas saimnieks, nevis bārs, nevienu neinteresē. Sods un viss. Apmēram pēc divām nedēļām ir jāierodas uz policiju sniegt paskaidrojumus, tas ilgst ne mazāk kā 1 stundu, pēc vēl vienas nedēļas ir jābrauc atkal uz lietas izskatīšanu. Pamēģini neierasties – sods tiks uzlikts maksimālais. Rezultātā, izčakarētas vairākas dienas un nervi. Var, protams, iet un pārsūdzēt lēmumus un strīdēties par taisnību, taču gaidi vēl 10 pārbaudes automātiski. Es neriskēju. Valdības vīri saka skaļus vārdus par mazā biznesa veicināšanu, birokrātijas samazināšanu un tt., taču reālā dzīvē valsts darbība bieži vien ir nekorekta un kaitnieciska.

Papildus pie jums uz bāru var atnākt:
Pārtikas un veterinārais dienests, valsts valodas komisija, Valsts darba inspekcija, Sabiedrības veselības aģentūra, valsts ieņēmuma dienesta pārstāvji, patērētāju aizsardzības pārbaude,ugunsdzēsēji un visa veida teritoriālie policisti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *