Rioja reģions Spānijā un tā vīni – Bar.lv

Rioja ir vīns, kas nāk no Spānijas provinces La Rioja. Šis vīns ir viens no visaugstākās kvalitātes vīniem Spānijā. Tas ir izgājis ļoti stingru kvalitātes pārbaudi un ieguvis D.O.C. klasifikāciju, kas tiek attiecināta tikai uz Riojas reģionā ražotiem augstas klases vīniem. Šo apzīmējumu kontrolē valsts institūcijas, kas arī rūpējas par vīna izcilo kvalitāti.
Riojas apgabals atrodas uz dienvidiem no Cantabrian kalniem, blakus Ebro upei. Atrodoties kalnu ielenkumā Riojas reģiona vīnu dārzi ir pasargāti no stiprajiem vējiem, kas ir tipiski Spānijas ziemeļu daļā. Lielākā daļa šī reģiona atrodas uz līdzenuma, apmēram 460 metrus virs jūras līmeņa. Ļoti populāra vīnogu šķirne, no kuras tiek ražoti Rioja vīni, ir Tempranillo. Pats reģions ir sadalīts trijos apgabalos: Rioja Alta, Rioja Baja and Rioja Alavesa. Katrā apgabalā ražotie vīni atšķiras ar dažādām garšas un aromāta niansēm.
•Riojas Alta atrodas reģiona ziemeļu daļā, tuvāk Atlantijas okeānam, kas būtiski ietekmē šī apgabala klimatu. Šie vīni ir augstās kvalitātes un tiem parasti piemīt maiga garša un dūmu, ciedru aromāts.
•Rioja Baja ir reģiona dienvidu daļa, kuru stipri ietekmē vidusjūras klimats, tādējādi to padarot par siltāko un sausāko no visiem trim apgabaliem. Šī apgabala vīni ir piesātinātāki un ar lielāku alkohola saturu, kā arī aromātiskāki.
•Rioja Alavesa apgabala klimats ir līdzīgs Rioja Alta klimatam. Salīdzinoši slikto augsnes apstākļu dēļ vīnogulājiem nepieciešams augt lielākā attālumā vienam no otra, bet tas neiespaido faktu, ka šeit tiek audzēti labākie Riojas sarkanvīni ar maigu augļu garšu.
Riojas vīnus klasificē četrās kategorijās. Pirmā, vienkārši Rioja vai Vino Joven ir jaunākie vīni, kas tiek izturēti mazāk kā 1 gadu koka mucās. Crianza vīnus iztur vismaz 2 gadus un no tiem vismaz 1 gadu koka mucās. Trešā kategorija ir Rioja Reserva, vīnus iztur vismaz 3 gadus, no kuriem vismaz 1 gadu koka mucā. Pēdējā kategorija ir Rioja Gran Reserva vīni, kas tiek izturēti 2 gadus mucā un pēc tam vismaz 3 gadus pudelē.
Tāpat kā visi pārējie Spānijas vīna reģioni, Rioja ir neatņemama daļa no spāņu kultūras un virtuves. Šajā reģionā tiek radīti augstas kvalitātes vīni un ir uzskatāmi par vieniem no prestižākajiem visā Spānijā.

Autors: Māris Mežpaps

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *