“Tetra Pak” veicinās izlietotā dzērienu kartona iepakojuma šķirošanu – Bar.lv

“Tetra Pak” veicinās izlietotā dzērienu kartona iepakojuma šķirošanu

Iepakojuma ražotājs “Tetra Pak” ir sācis iniciatīvu, lai veicinātu izlietotā dzērienu kartona iepakojuma šķirošanu. Iniciatīvas ietvaros uz šķirojamo atkritumu konteineriem tiek izvietotas īpašas uzlīmes, kas norāda, kuros konteineros ir jāšķiro sulu un piena kartona iepakojumi. Iniciatīvai jau pievienojušies 13 atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi Latvijā, bet uzlīmes izvietotas uz gandrīz 2000 konteineriem, informēja uzņēmumā.

Latvijā ik gadu tiek izlietoti aptuveni 90 miljoni litru dzērienu kartona iepakojumos, norāda “Tetra Pak”. Kaut gan šis iepakojuma veids ir pārstrādājams, līdz šim pārstrādāšanas apjomi ir bijuši salīdzinoši nelieli. Lielai daļai iedzīvotāju trūkst informācijas gan par to, ka sulu un piena kartona pakas ir pārstrādājamas, gan par to, kuros konteineros tās šķirot.

Kā liecina “Tetra Pak” un socioloģisko pētījumu uzņēmuma “Latvijas Fakti” veiktā iedzīvotāju aptauja, 63% iedzīvotāju uzskata, ka dzērienu kartona iepakojumi, piemēram, “Tetra Pak” iepakojumi, ir pārstrādājami, bet tikai 15% tos šķiro. Gandrīz 50% atzīst, ka nezina, kuros konteineros būtu jāliek sulu un piena pakas.

“Kartona iepakojumi ir pārstrādājami, tomēr iedzīvotāji ļoti bieži nezina to, ka atkritumu apsaimniekotāji nodrošina iespēju šķirot šo iepakojuma veidu. Mēs labprāt uzņemamies iniciatīvu izglītot patērētājus, lai veicinātu mūsu iepakojumu pārstrādi. Šķiet saprātīgi nodot mūsu vēstījumu tieši tiem cilvēkiem, kas jau šķiro atkritumus, izvietojot uzlīmi uz šķirošanas konteinera ar skaidru norādi, ka tā ir pareizā sulu un piena paku šķirošanas vieta. Esam gandarīti, ka tik daudz atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu ir ieinteresēti mūsu iniciatīvā, un ceram, ka drīzumā pievienosies vēl citi,” saka “Tetra Pak” mārketinga un produktu vadības menedžere Baltijas valstīs Honorata Šemietiene.

Uzlīmes, kas norāda, kuros konteineros ir jāmet izlietotās sulu un piena pakas, ļaus cilvēkiem vieglāk orientēties situācijā, tādējādi veicinās šī iepakojuma veida šķirošanu un saudzīgāku attieksmi pret vidi.

“Šādas akcijas noteikti ir vērtējamas pozitīvi, jo tās veicina otrreiz pārstrādājamo materiālu atdalīšanu no apglabājamo atkritumu apjoma. Tas savukārt ļauj iedzīvotājiem samazināt maksu par atkritumu apsaimniekošanu. Domāju, jo vairāk ar sabiedrību tiks runāts par šo ekonomisko ieguvumu, ko dod atkritumu šķirošana, jo aktuālāka atkritumu šķirošana kļūs iedzīvotāju vidū,” saka atkritumu apsaimniekotāja SIA “Ķilupe” valdes locekle Elīna Saulīte.

Arī atkritumu apsaimniekotājas SIA “Vides serviss” Attīstības nodaļas vadītāja Linda Tijone pozitīvi vērtē aicinājumu šķirot dzērienu kartona iepakojumu, norādot, ka katru gadu pēcsvētku periodā ir vērojams atkritumu daudzuma pieaugums, tostarp arī šķirojamo atkritumu. 2012.gadā “Vides serviss” konteineros Bauskā tika sašķirotas divas tonnas kartona paku, kas ir vidēji 0,2 kilogrami no personas gadā, ja rēķina uz 10 000 iedzīvotājiem. Vidēji 20 % atkritumu tiek sašķiroti Bauskā.

“Cilvēki saprot, ka šķirot atkritumus ir izdevīgi. Diemžēl situācija nav vienāda visās pilsētās, jo cilvēkiem trūkst informācijas. Es uzskatu, ka ir ļoti svarīgi informēt un paskaidrot, kādu labumu sniedz atkritumu šķirošana, proti, ka tā ir ne tikai tīra un sakārtota vide, bet tas ir arī finansiāli izdevīgi. Jo vairāk tiek nošķirots otrreiz pārstrādājamu materiālu, jo vairāk samazinās maksa par nešķiroto atkritumu izvešanu. Tāpēc būtu nepieciešama plašāka informācija par šķirošanu un otrreizējās pārstrādes materiāliem, jo šobrīd pieejamā informācija ir nepietiekama,” skaidro Tijone.

Pārtikas produktu iepakojuma ražotāja SIA “Tetra Pak” apgrozījums 2011.gadā bijis 12,98 miljoni latu, liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas SIA “Lursoft” informācija. Tas ir par 0,2% mazāks nekā 2010.gadā, kad uzņēmuma apgrozījums bija 13,01 miljons latu.

“Tetra Pak” peļņa 2011.gadā bijusi 338 047 lati, kas ir par 214,6% vairāk nekā 2010.gadā, kad uzņēmums strādāja ar 107 443 latu peļņu.

Kā liecina “Firmas.lv” informācija, “Tetra Pak” kapitāldaļas 15 000 latu vērtībā pieder Nīderlandē reģistrētam uzņēmumam “Tetra Laval Holdings BV”.

“Tetra Pak” ir viens no lielākajiem pasaules iepakošanas sistēmu piegādātājiem šķidro pārtikas produktu fasēšanai. Uzņēmumam ir 57 rūpnīcas un 72 tirdzniecības pārstāvniecības visā pasaulē.

Ivars Motivāns
Nozare.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *