Maotai
Moutai jeb Maotai ir ķīniešu alkoholisks dzēriens, kas tiek klasificēts kā aromātiska mērce un ir viens no zīmoliem ”baijiu”(alkoholiskais dzēriens). Produktā lielāko garšas buķeti veido sorgo augs un tiek pievietoti ari īpaši pulverīši un slepenas sastāvdaļas.
Dzeršanas rituāls un tradīcijas
Moutai nāk kopā ar lieliskiem dzeršanas rituāliem. Ja vēlaties to izbaudīt tā, kā to dara Ķīnā, tad aiciniet draugus ciemos uz pusdienām.
Moutai dzērienu tradicionāli dzer turīgas ģimenes ēdienreizēs, jo dzēriens ir diezgan dārgs. Labs moutai var izmaksāt, sākot no 75 latiem. Parasti tiek dzerts 15 ml vienam malkam paredzētās glāzītēs. Maotai ir lieliska saderība ar dažādiem ēdieniem, tas harmoniski saderēs ar gaļu, zivīm, vai pat dārzeņiem. Tradicionāli nekādā gadījumā nedrīkst šo dzērienu dzert vienam, tas būs aizskaroši, jo vēsturiski Montai skaitās kā rituālais, svinību dzēriens, kurā Jūs dalaties priekā ar citiem. Turklāt dzēriens ir diezgan dārgs, lai baudītu to vienatnē. Dzēriens parasti tiek dzerts viesībās, kāzās, ceremonijās, ēdienreizēs. Glāzītes paceļ parasti tostu laikā, un piepilda tikai tad, kad kāds vēlas uzsaukt tostu.
Katram moutai dzērienam piemīt vīna ķermenis ar maigu garšas aromātu, un katra sērija ir eleganta savā stilā. Maotai dzērieni tiek pildīti elegantās keramikas vai stikla pudelēs. Ipaši izturēti dzērieni tiek pildīti unikālās pudelēs, kas ir īsti mākslas darbi. Dārgākais maotai produkts tika pārdots par 8,9 miljoniem dolāru. Šie dzērieni vairāk skaitās ekskluzīvi un dārgi, bet lieliski iederēsies arī kādā ballītē kā unikāls, neparasts dzēriens.
Maotai dzērieni un trauki
Dzēriena ražošana
Maotai dzēriens tiek gatavots no neparasta auga ar nosaukumu sorgo. Šis augs ir no graudzāļu dzimtas un izaug līdz pat 4,5 m augstumā. Dzēriens tiek destilēts no fermentēta sorgo. Dzēriena pagatovašana ir īpaši sarežģīta un dārgākajiem Moutai produktiem vēl joprojām informācija par tehnoloģiskajiem procesiem ir slepena. Tradicionāli maotai dzērienu gatavo no sasmalcināta sorgo. Sasmalcinātais sorgo tiek uzkarsēts karstā ūdenī uz 4-5 stundām, vēlāk notiek dzesēšana, un tad dzēriens tiek fermentēts māla vai akmens bedrēs. Cikls var atkārtoties vairākas reizes, bet pamatā notiek atkārtota fermentācija un destilācija, kuras laikā pievieno jaunus uzkarsētos sorgo graudus. Fermentācijas laikā arī tiek pievienotas citas garšvielas un pulverīši. Dzēriens var tikt destilēts līdz pat 8 reizēm. Pēc ražošanas procesa beigām tiek iegūts dzēriens ar 35% līdz 53% stiprības, atkarībā no ražošanas metodes. Dzēriens tiek uzglabāts keramiskos konteineros, speciālos pagrabos ar nemainīgu temperatūru. Vēlāk dzēriens tiek uzglabāts atbilstoši paredzētai izturētības pakāpei. Dzēriens var tik izturēts sākot no pāris mēnešiem, līdz pat 100 gadiem. Dzērieni, kas izturēti ilgāk par 30 gadiem, parasti netiek lietoti, jo šie produkti ir īpaši vērtīgi starp kolekcionāriem.
Autors: Roberts Dumpfs