„BLOODY MARY” kokteiļa vēsture
“Asiņainās Mērijas” izcelsme ir neskaidra. Ferdinands Peti, Ņujorkas bārmenis, apgalvoja, ka viņš izgudrojis dzērienu 1921. gadā, kad strādāja Harijs Harry’s New York Bar, Parīzē, ietekmējoties no Brodvejas dziedātājas Mērijas sarkanā tērpa un viņas aizraujošā skatuves temperamenta.
Savukārt avīze New York Herald Tribune 1939. gadā publicē sekojošu tekstu: Džordža Džessela jaunākais pick-me-up (paģiru) kokteilis, kas ietver sevī uzmanību no pilsētas publicistiem, tiek saukts par “Asiņaino Mēriju”: puse tomātu sula, puse degvīns.
1964. gadā Ferdinands Peti paziņoja: “Es iepazīstināju jūs ar mūsdienu ‘Asiņaino Mēriju’ nevis Džessels. Viņš lēja tikai degvīnu ar tomātu sulu, pirms es šim kokteilim ķēros klāt. Es piepildīju šeikera dibenu ar četrām, lielām sāls šķipsnām, divām šķipsnām melno un sarkano piparu, un kārtu ar Vorčesteršīras mērci. Pēc tam es pievienoju pāris šļakstus citrona sulas un nedaudz smalcinātā ledus, tam visam pievienojot klāt divas unces (60 ml) degvīna un 5 unces (150 ml) biezas tomātu sulas, izmantojot tehniku – “shake, strain and pour”. Mēs servējām no simts līdz piecdesmit “Asiņainajām Mērijām” dienā, “King Cole Room” Ņojuorkā un arī citos restorānos un banketu zālēs.”
Nosaukuma izcelsme:
“Asiņainās Mērijas” nosaukums tiek saistīts ar virkni dažādu vēsturisku personu, it īpaši ar Anglijas karalieni Mēriju I un kādu mitoloģisku sievieti no folkloras. Daži dzēriena entuziasti uzskata, ka kokteiļa nosaukums ticis iedvesmots no kādas Holivudā plaši pazīstamas zvaigznes, Mērijas Pikfordas. Citi velk paralēles ar kādu viesmīli vārdā Mērija, kura strādāja Čikāgas bārā, “Bucket of Blood” (“Asins kauss”).
Pagatavošana un pasniegšana:
“Asiņaino Mēriju” pasniedz no rīta, tā mazina paģiras. “Asiņainā Mērija” ir viens no iecienītākajiem kokteiļiem arī vēlajās brokastīs, restorānos ASV.
Ņemot vērā faktu, ka degvīna un tomātu sulas sajaukšanas process nav visai sarežģīts, tas ir bijis iemesls, lai katrs bārmenis varētu uztaisīt savu “Asiņaino Mēriju”, variējot ar nedaudz savādākiem komponentiem. Visbiežāk “Asiņaino Mēriju” pasniedz highball glāzē, pildītu ar ledu un izmantojot selerijas kātiņu un citrona šķēlīti kā dekorāciju. Bieži vien var tikt izmantoti arī citi marinēti dārzeņi, kā piemēram, olīves, tomāti, gurķi, burkāni.
Komponentu variācijas:
Bull Shot:
Tomātu sulas vietā tiek lietots liellopu gaļas buljons karsts vai auksts.
Bloody Bull:
Paralēli tomātu sulai, tiek pievienots arī liellopu gaļas buljons.
Bloody beer:
Vodkas vietā tiek lietots gaišais lāgertipa alus. Pasniedz ar vorčesteršīras, tobasko mērci, sāli un melnajiem pipariem. Laims pēc izvēles.
Bloody Bishop:
Vodkas vietā tiek lietots heress, ievērojot standarta attiecības.
Bloody Cab:
Cabernet Sauvignon + vodka.
Bloody Fairy, Red Fairy:
Vodkas vietā tiek lietots absints.
Bloody Geisha, Bloody Ninja:
Vodkas vietā tiek lietots Japāņu tradicionālais destilāts – sake.
Bloody Hogger:
Vodkas vietā tiek lietota vodka ar bekona garšu.
Bloody Marghioala:
Vodkas vietā tiek lietots Rumāņu tradicionālais augļu šņabis – tuica.
Bloody Maria:
Vodkas vietā tiek lietota tekila.
Bloody Marijuana:
Vodkas vietā tiek lietots cannabis tinktūra – Green Dragon.
Bloody Molly:
Vodkas vietā tiek lietots irish whiskey.
Bloody Scotsman:
Vodkas vietā tiek lietots skotu viskijs jeb skočs.
Pasniegšanas variācijas:
Frozen Bloody Mary:
Standarta komponenti.
Metode – blended with crushed ice.
Bloody Marynara:
Standarta komponenti, vienīgi tomātu sulas vietā tiek izmantota itāļu marinaras mērce (tomātu mērce ar garšvielām). Pasniedz kā šotu.
Flaming, Frozen Bloody Mary:
Frozen Bloody Mary tiek papildināta ar 151 rumu (75,5%, degošs), aizdedzina.
Pasniedz keramiskā krūzē.
Slutty Mary:
Papildus vodka, dekorē ar desiņu.
autors: Linda Rozenblate
Izmantotie materiāli: Wikipedia.com