Avamori – Japānas rīsu degvīns
Avamori ir tradicionāls, stiprs alkoholisks dzēriens no Japānas, Okinavas salas. Tas ir pagatavots no gargraudu rīsiem un ir destilācijas produkts. Avamori alkohola saturs parasti ir 30-43%. Daži zīmoli (īpaši Hanazake) ir ar 60% alkohola saturu. Avamori tradicionāli tiek izturēts māla podos, lai uzlabotu savu garšu un aromātu.
Vēsture
Avamori ir Japānas vecākais destilāts. Destilācijas tehniku, Rjukju karaļvalsts (tagad Okinava) iepazina 15 g.s. pateicoties tirzdniecībai ar Ķīnu un dienvidaustrumu Āziju. Kopš tā laika ražotnes ir pilnveidojušās, un šodien var nobaudīt patiešam labu Avamori.
Avamori ražošana
1. Galvenais komponents Avamori pagatavošanai ir gargraudu rīsi no Taizemes.
2. Rīsus mazgā un izmērcē ūdenī. Pēc ūdens noliešanas rīsi tiek tvaicēti aptuveni stundu.
3. Melns Koji-pelējums, kurš ir unikāls Okinavai, tiek uzsmidzināts uz tvaicētiem rīsiem, kuri pēc tam tiek turēti ,apmēram, 40°C temperatūrā. Šī process aizņem apmēram 40 stundas.
4. Nogatavotiem rīsiem pievieno ūdeni un raugu kā rezultātā sākas fermentācijas process, kurš ilgst 2 nedēļas. Produktu pēc fermentācijas dēvē par Morami un tā alkohola saturs ir aptuveni 18%.
5. Destilācija notiek izmantojot pot still metodi, lai saglabātu Avamori izteikto aromātu.
6. Destilētu Avamori uzglabā cisternās, māla podos vai vāzēs uz noteiktu laika periodu. Avamori, kurš tika izturēts vairāk par 3 gadiem dēvē par Kusu (vecs alkohol”), skaitās ļoti ekskluzīvs.
Baudīšanas rituāli
1. Tradicionāli dzērienu pasniedz nelielā māla traukā kuru dēvē par “kara kara”, šajā traukā ir maza māla bumbiņa un, kad Avamori ir beidzies, pakratot trauku, šī bumbiņa taisa skaņu – kara kara … Dzer no neliela kausa, kuru sauc par “choko”.
2. Atšķaidīts ar ūdeni. Mūsdienu populārākais veids kā dzert Avamori. Tādā veidā var vislabāk izjust unikālo Avamori garšu. Proporcija ar ūdeni ir atkarīga no alkohola stiprumu. Okinavas restorānos gandrīz vienmēr dzērienu servē ar ledu un ūdens karafi.
3. „Awamori on the rocks”: Uzlejiet Avamori pāri ledum.
4. Populārākie kokteiļi ir „Awamori Tonic”, „Mantra”, „Karma”.
„Awamori Tonic”
• 20 ml Avamori
• pa virsu Toniks
• 1/4 Lime
Pagatavošana:
Uzlej avamori pavirsu ledum. Tad lej toniku.. Izspied 1 laima daiviņu un iemet to glāzē.
„Mantra”
• 60 ml Avamori
• 30 ml svaigi spiesta laima sula
• 5 ml ūdens
Pagatavošana:
Uzlej Avamori pāri ledum viskija glāzē. Pievieno nedaudz ūdeni un izspiesto laima sulu.
„Karma”
• 30 ml Avamori
• 10 ml Triple sec
• 30 ml Dzērveņu sula
• 20 ml laima sulas
Pagatavošana:
Sakrati visus komponentus šeikerī. Izkās atzesētā martini glāzē.
Avamori Latvijā
Latvijā diemžēl nevar iegādāties Avamori, taču ja jūs būsiet Japānā to var nopirkt tikai pa 500 yen (3.70 EUR) – 750ml pudele. Parastā cena ir aptuveni 1,500 yen (11 EUR). Un Kusu maksā sākot ar 4,000 yen (29.34 EUR), un uz augšu. Cerams, ka arī līdz Latvijai nonāks šī interesantā dzira, kuru dēvē par Avamori!
Autors: Aleksandrs Gromovs