Pasaules dārgākie viskiji
Labs un dārgs
Izcils dzēriens maksā dārgi – pārbaudīta patiesība. Lūk, piemēram, «The Macallan 60 Years Old Fine & Rare Whisky» cena bijusi 38 000 $, un to izpirkuši visu līdz pēdējai pudelei. Piekrītu, tas ir dārgi. Cik maksā tāds viskijs, kura garšu, aromātu, krāsu un vēl neskaitāmas citas nianses spēj novērtēt vien mācīts dzērienu pazinējs? Arī dārgi! Ja viskija nianses lasāt tikpat perfekti kā ābeci, tad nav problēmu atvērt maku un noskaitīt par «The Macallan Fine & Rare Collection, 1939, 40 Year Old» pudeli
«Macallan» ar 300 gadu senu ražošanas vēsturi. Grūti pat noticēt, ka kaut kas tāds vēl atrodams! Taču ir! Maskavā, Ņujorkā un Londonā parādījies skotu viskijs ļoti īpašā iesaiņojumā: kristāla karafē «Lalique», kas ievietota no zīda un ādas darinātā futrālī. Šim viskijam ir 50 gadu, un tā stiprums – 46%. Aromātā jūtams heresa tonīši, kūdras dūmu pieskāriens, nedaudz kardamona, ķimeņu, plūmju piegarša un šokolāde. «Maccalan» ražošana ir ļoti strikti reglamentēta – tikai pats labākais! «Macallan nokļuvis Ginesa rekordu grāmatā, jo pārdevis viskija kolekciju par augstāko cenu pasaulē – 250 000 mārciņu. «The Macallan Fine & Rare Collection» ietilpst 1926.-1974. gada viskijs. Dažas šīs kolekcijas pudeles maksā pat 90 000 $.
«Glenfiddich 40 Year Old» pasaulē kotējas augstu, un tā cena ir ap 2500 $ par pudeli. Ja vēl zināms, ka kopumā ir tikai 600 pudeļu, kurās iepildīts šis 40 gadu noturētais viskijs, tad top skaidrs, kāpēc īsti gardēži labprāt to iegūtu savā kolekcijā.
Toties «Black Bowmore Whisky», kas ir 42 gadus vecs, ir viens no dārgākajiem viskijiem pasaulē. Tā unikalitāti spodrina fakts, ka 1993. gadā tika iepildītas 2000 pudeles, 1994. gadā – vēl 2000 pudeles, bet 1995. gadā – tikai 1812 pudeles. Katra no pudelēm maksāja 2500 eiro. 2006. gadā tika iepildītas pēdējās 827 pudeles, un šā viskija cena bija jau 2900 eiro. 2007. gadā izsolē 157 gadus vecs viskijs «Bowmore Single Malt» pudelē tika pārdots par 42 000 eiro!
O, šis tiek dēvēts par ambiciozāko, dārgāko un sarežģītāko viskiju! «Ardbeg». Protams, ja vēlaties ko īpašu, tad «Ardbeg Double Barrel» un astoņas sudraba glāzes no ādas darinātā medību ieroču kastē (roku darbs) būs īstais! Cena? Nedaudz vairāk par 23 000$…
Populārākās viskija glāzes ir kvadrātveida jeb masīvās apaļās, bet īsteni gardēži zina, ka viskiju vislabāk var izprast, dzerot no tulpjveida sherry / port glāzes. Ieteicams uzkūpināt labu cigāru, bet neēst neko asu. Viskija garšu un aromātu vislabāk sajutīsiet, ja baudīsiet maziem, retiem malciņiem nesteidzoties. Tad arī sapratīsiet, ka viskijs ir krāsa, smarža, garša, pēcgarša un nobeigums. Savukārt asajam skotu viskijam var piešaut nedaudz kristāldzidra ūdens istabas temperatūrā. Tas tālab, lai neapdedzinātu deguna iekšējās sieniņas, ieelpojot aromātu, un mazinātu alkohola stiprumu. Ja vēlaties, netiek liegta arī šokolāde un kafijas malks.
Teksts / Antra Gabre
P.S.
Ja ir ko piebilst, iesaisties diskusijā!