Pousse Café jeb kārtaini kokteiļi
Pousse-café nosaukums nāk no franču valodas (pousser – spiest un café – kafija), jo Francijā attiecināms uz liķieriem un brendiju, ko pēc vakariņām var pasniegt kopā ar kafiju. Lai gan Pousse Café izcelsme meklējama 19. gadsimta sākumā Francijā, uz neilgu laiku patiesi populārs tas kļuva 1840tajos gados Ņūorleānā (New Orleans), ASV. Tur ar Pousse Café saprot no vairākiem dažāda stipruma dzērieniem, galvenokārt liķieriem veidotus kārtainos kokteiļus, kas izceļas ar to, ka katrs slānis dzērienā ir citā krāsā.
Slāņu skaits kokteiļos var variēt no 2 līdz 7 un vairāk. Sākotnēji tie bija domāti estētiskam, ne tik ļoti garšas baudījumam; oriģinālajā Pousse Café kokteilī bija tikai trīs sastāvdaļas – grenadīns, dzeltens un zaļš Chartreuse. Mūsdienās tiek piedāvātas neskaitāmas Pousse Café variācijas, atbilstoši dažādām gaumēm izvēloties piemērotas sastāvdaļas.
Šos kokteiļus parasti gatavo īpašās Pousse Café glāzēs, jeb cordial – liķiera glāzēs. To forma atvieglo slāņu veidošanu, taču, nenoliedzami, var izmantot arī shot glāzes un kokteiļu glāzes, kas dod iespēju izveidot vairāk krāsainu slāņu un eksperimentēt.
Būtībā Pousse Café iemieso anti-miksoloģijas principus, jo sastāvdaļas cenšas sajaukt pēc iespējas mazāk, vai arī nesajaukt nemaz (arī dzerot). Shot glāzes, protams, domātas vienam malkam, kas arī ļauj izjust garšas buķeti, taču tradicionāli šos kokteiļus bauda ar salmiņu, kas nozīmē, ka tiek baudīts katrs kokteiļa slānis atsevišķi, secībā no saldākā uz stiprāko (no apakšas uz augšu). Tas īpaši attiecināms uz lielāka izmēra kokteiļiem, kurus pēc pagatavošanas sajaukt patiešām nav ieteicams, ņemot vērā, ka tas ne tikai sabojās kokteiļa izskatu, un garša var dramatiski pasliktināties, kā arī, to var uztvert kā necieņu pret bārmeni, kurš lēnām, uzmanīgi veidojis katru atsevišķo slāni.
Pagatavošanas tehnika balstās uz to, ka katram komponentam ir sava smaguma pakāpe. Dzērieni ar lielāku alkohola daudzumu ir vieglāki, bet, jo tie ir saldāki, jo smagāki. Vislabāk izmantot atdzesētus traukus un dzērienus, lai veidotu skaistākus un dzidrākus slāņus. Tos lej pasniegšanas glāzē vienu pēc otra, sākot ar smagāko; jālej ir ļoti uzmanīgi un ieteicams izmantot bāra karoti vai nazīti, pa kuru, turot to piespiestu pie glāzes malas, lēnām piepilda glāzi. Ir pieejamas arī speciālas piltuves, kuras var piestiprināt pie glāzes malas, kā arī tādas, kurām pievienota īpaša muddler tipa bāra karote, un kuras glāzi pārklāj pilnībā. Proporcijas starp sastāvdaļām mēdz ieturēt līdzīgās daļās, ņemot vērā glāzes tilpumu. Teatrālam efektam var kā pēdējo liet stiprāku alkoholu, kuru pasniedzot aizdedzina.
Jāpiemin, ka atsevišķos gadījumos slāņoto kokteiļu sastāvā var nebūt liķieri, kokteilis var būt, piemēram, zoom kategorijā , vai pat aperitīvs, kā, piemēram, Princeton kokteilis. Tie tomēr neatbilst Pousse Café kategorijas vēsturiskajiem kritērijiem un nosaukumam.
Populāri Pousse Café: B-52; STARS AND STRIPES; ANGEL’S KISS; MIRRORBAR POUSSE CAFÉ (Bols 2013. gadā Ņūorleānā izveidoja kokteili ar 13 slāņiem, lai uzstādītu rekordu par lielāko Pousse Café); THE POUSSE-CAFÉ #1 (modernizēta oriģinālā Pousse Café versija ar sešām sastāvdaļām)