Absinthe – baudīšanas īpatnības
“Zaļā feja” jeb absints (apsinthion grieķu valodā nozīmē – neizdzerams) ir stiprs alkoholisks dzēriens ar anīsa garšu, kura stiprums ir no 45 līdz pat 73 grādiem. Absints dubults destilāts ar rūgtenu garšu, spirts pagatavots no vīna, kartupeļiem, bietēm vai graudiem, kombinējot to ar dažādiem zālaugiem. Taču galvenā absinta sastāvdaļa ir vērmeles, kas tiek lietotas kā antiseptisks, stimulējošs un sāpes remdējošs līdzeklis. Vērmeļu eļļas sastāvā esošās ķīmiskās vielas izraisa halucinācijas, miegainību un apātiju.
Plaši pazīstams absints kļuva 19.gs vidū, kad franču karavīri dzēra absintu, lai izārstētu drudzi, taču drīz vien dzēriens ieguva popularitāti mākslinieku un bohēmistu aprindās, to lietoja tādas personības kā Pikaso, Hemingvejs, Degas, Van Gogs un uzskatīja, ka absintam piemīt burvju spēks, kas sniedz iedvesmu.
Zinātnieki ir secinājuši, ka no kvalitatīvām izejvielām ražots absints neizraisa pēkšņas un dīvainas cilvēka garīgās pārvērtības un tas nav kaitīgāks par jebkuru citu alkoholisko dzērienu.
Tā kā tīrā veidā absints nav baudāms, daudziem tas pat šķiet nedzerams,tad laika gaitā ir radušās vairākas metodes (rituāli), kā baudīt “zaļo feju”.
Mūsdienās tiek pielietota savulaik atzītā franču absinta dzeršanas metode – uz glāzes, kurā ielieti 40 ml absinta, uzliek speciālu karoti, bet uz karotes novieto cukura graudiņu, kam lēnām lej virsū aukstu ūdeni. Cukurūdenim sajaucoties ar absintu, veidojas bāli zaļgans duļķains šķidrums, ko dēvē arī par „Absinthe drip”.
Līdz ar franču populāro metodi, arī čehu rituāls ir visai populāra un atzīta metode. Sākums tāds pats kā franču metodei – uz glāzes kurā ielieti 40ml absinta uzliek speciālu karotīti,bet uz karotītes šoreiz tiek novietots absintā izmērcēts cukura graudiņš, kuru aizdedzina.Kad cukurs ir izkusis, to iemaisa absinta glāzē un izdzer.
Kas tad ir speciālās karotītes?
Absinta speciālās karotītes ir ar caurumiņiem, lai uz to varētu novietot cukura graudiņu un ar to veikt viss dažādākos rituālus,kā piemēram jau augstāk minēju – to aizdedzināt,vai arī tam virsū liet ūdeni. Absintam paredzētās speciālās karotes ir pieejamas jebkuram absinta cienītājam gan veikalos,gan inrernetā,taču to cena svārtās no pāris eiro līdz pat pāris tūkstoš eiro. Karošu dizainu klāsts ir ārkārtīgi milzīgs, kā arī šo karotīšu izgatavošanas materiāli ir dažādi.
Absinta strūklakas!
Absinta strūklakas paredzētas, lai sagatavotu savu dzērienu vienlaikus vairākām personām. Tie rada īpašu atmosfēru, it īpaši lielākās cilvēku grupās. Šīs strūklakas ir aprīkotas ar 1. 2. 4. un pat 6. krāniem, kur vienlaikus lēni un nesteidzīgi līst ārā absints.
Piemeklēta glāze.
Arī glāze, no kuras bauda absintu ir speciāli izmeklēta. Glāze vizuāli atgādina cordial glāzi, taču ir lielāka kā flute glāze.Tā pat kā speciālās absinta karotes, arī glāzes ir lielā izvēļu vairumā. Tās ir viss dažādākās,kā arī to vērtība ir no eiro līdz par pāris desmitiem eiro.
Absinta pīpes.
Absinta pīpes pirmsākumi meklējami čigānu kultūrā jau daudzus gadus atpakaļ.Šī metode krasi atšķirās no pamata metodēm ar cukura graudiņu,taču katrā kultūrā savas īpatnības.Metode ir pa visam vienkārša – pīpes apakšā saliek smalko ledu, pašu pīpi piepilda ar absintu un to izdzer.
Autors: Rebeka Kutuzova