Lietuvas nacionālie dzērieni
Midus – viens no pasaules vissenākajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Pēc arheologu sniegtajiem datiem, midus ir dzēriens, kuru gatavoja un dzēra vēl senās civilizācijas Austrumu Āzijā un Tuvajos Austrumos.
Medus dzērieni tika gatavoti jau 7000-5400g.p.m.ē. Dzērienu glabāja koka, ādas vai māla traukā.
Vissenāko un zināmāko midusa aprakstu var atrast senās Indijas literatūrā Rig Veda (1700-1100g.p.m.ē.)
Daudzu tautu kultūrā un ēdienā midusam ir svarīga loma. Daudzas tautas gan vecajā, gan jaunajā pasaulē uzskata to par nacionālo dzērienu.
To uzskatīja gan par rituālu, gan ikdienišķu dzērienu, kā arī tas tika izmantots dažādos svētkos, savukārt zemnieki to dzēra pie maltītes. Ir tendence uzskatīt ka midus ir Ziemeļ-Austrumu Eiropas vīns. Šis dzēriens ir seno slāvu, baltu un vācu neatņemama sastāvdaļa.
Lietuvas dzērienu lielākā daļa tiek gatavota uz medus bāzes, jo tas ir vispopulārākais un pieejamākais resurs. Tas tiek gatavots no liepu vai citu ziedu medus, ūdens un maizes rauga, kā arī var izmantot dažādas sulas, lai izmainītu garšu. Tiek izgatavoti 3 dažādi midus veidi:
1. Bočių – vāji alkoholisks medus dzēriens uz kadiķogu un apiņu bāzes. To gatavo no augstas kvalitātes liepu medus, fermentācijas laikā izmanto vitamīniem piesātinātu alus raugu. Tas nogatavojas pagrabos 8-10°C, metāla mucās.
2. Trakai – Vidēja stipruma dzērinas (15%), nosaukts par godu senai Lietuvas galvaspilsētai. Tā gatavošanā tiek izmantots bišu medus, apiņi, kadiķogas, liepziedi un ozolzīles. Parasti tiek izturēts gadu.
3. Stakliškės– vāji alkoholisks dzēriens (12%), kura sastāvā ir bišu medus, apiņi, kadiķogas un liepziedi, kā arī dažādi citi veselīgi augi. Dzēriens tiek gatavots dabīgā rūgšanas procesā līdz 1 gadam, visbiežāk šis dzēriens tiek pasniegts pie desertiem.
Lietuvā tiek ražoti arī dažādi medus liķieri, balzāmi, uzlējumi un citi dzērieni. Tie ir dažāda stipruma sākot no 10% līdz 75%. Visstiprākais ir Lietuviešu balzāms no dzērveņu sulas, liepziediem, kadiķogām un citiem ingridientiem. Tas tiek gatavots destilācijas procesā, nevis atšķaidīts ar etilspirtu, kā citi Lietuviešu dzērieni. Visbiežāk šos dzērienus lieto tīrā veidā pie desertiem vai citiem ēdieniem.
Suktinis, šī dzēriena īpatnība slēpjas tā pagatavošanā. Pie tā tiek pievienotas krustnagliņas, papeles pumpuri, ozolzīles, kadiķogas un vēl daudz citi veselīgi augi. Dzintara krāsu iegūst pievienojot dabīgu aveņu, melleņu un upeņu sulu. Tas ir stiprs alkoholisks dzēriens (50%) un tā nogatavošanās var ilgt 18-20mēnešus.
Tiek izmantoti gan šoti, gan lielākas (vīna) glāzes, atkarībā no dzēriena stipruma. Tā kā Lietuva ir mūsu kaimiņu valsts, tad šie dzērieni ir pieejami lielveikalos. Sakarā ar ekonomisko nestabilitāti valstī dzērienu piegādes apjoms no Lietuvas uz Latviju ir sarucis par 14%. Cenas uzlējumiem, balzāmiem un nektāriem ir no 7 Eur līdz 30 Eur, atkarībā no vietas kur tā tiek tirgota un veida kā to iegādājas.
Autors: Māris Osaulenko